Gauta nemažai savivaldybių siūlymų vertinti asmens (šeimos) turtą, tačiau kartu didinti turto normatyvus, kurie dėl šalies išorėje vykstančių įvykių bei infliacijos šiandien jau yra per maži.

Skiriant piniginę socialinę paramą siūloma vertinti turimą turtą

2023 03 30

2022 m. būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas gavo apie 153,6 tūkst. asmenų, o bendras (unikalus) gavėjų skaičius per šį laikotarpį sudarė apie 367,8 tūkst. asmenų arba 13,2 proc. visų šalies gyventojų. Šia parama pasinaudojo 17 proc. šalies namų ūkių.

Palyginus su 2021 m., būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų gavėjų skaičius pernai išaugo apie 53 proc., o išlaidos kompensacijoms padidėjo daugiau kaip tris kartus – nuo 20 mln. eurų iki beveik 73 mln. eurų.

Pandemijos metu, o vėliau įvertinus jos padarinius, taip pat Rusijos karinės invazijos į Ukrainą pasekmes pasaulio ekonomikai, LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas buvo pakeistas taip, kad skiriant piniginę socialinę paramą nuosavybės teise turimas asmenų turtas nevertinamas. Ši nuostata galioja iki 2024 m. balandžio 30 d.

„Iš savivaldybių gaunama informacija, jog teisinė nuostata nevertinti asmens turimo turto vis dėlto yra ydinga ir iškreipia socialinio teisingumo bei veiksmingumo principus, – sako LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė. – Siekiant išsiaiškinti situaciją, buvo paprašyta savivaldybių pareikšti nuomonę ir pateikti kitus socialinės paramos teikimo vertinimus.“

Pasak parlamentarės, iki 80 proc. savivaldybių pasisakė, kad nustatant teisę į piniginę socialinę paramą ir kompensacijas būtų tikslinga vertinti asmens (šeimos) turtą.

Jų teigimu, fiksuojama pakankamai daug atvejų, kai dėl paramos kreipiasi asmenys, turintys ne vieną objektą nuosavybės teisėmis, o kai kurie jų įsigiję turtą 1-2 mėn. prieš šildymo sezoną. Nustatoma, jog pareiškėjai turi brangaus turto Palangoje, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Yra atvejų, kai socialinės paramos gavimo metu kompensacijos gavėjai įsigyja naujus automobilius. Kitaip tariant, nevertinant turimo turto sudaromos sąlygų piktnaudžiavimui.

Gauta nemažai savivaldybių siūlymų vertinti asmens (šeimos) turtą, tačiau kartu didinti turto normatyvus, kurie dėl šalies išorėje vykstančių įvykių bei infliacijos šiandien jau yra per maži.

Teikiamo Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems asmenims įstatymo projekto tikslas – sureguliuoti kai kurias teisines normas taip, kad socialinė parama būtų suteikiama tikslingai tiems, kuriems to labiausiai reikia – mažas pajamas gaunantiems asmenims (šeimoms), neturintiems brangaus turto ar neįsigyjančio jo socialinės paramos gavimo metu, tuo pačiu efektyviai naudoti finansinius valstybės išteklius.

Taip pat siūloma pusantro karto didinti turto normatyvus siekiant gauti piniginę socialinę paramą.

Projektas įtrauktas į kovo 30 d. Seimo posėdžio opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos darbotvarkę.