Warning: Creating default object from empty value in /home/lvzslt/domains/lvzs.lt/public_html/lt/plugins/system/modulesanywhere.php on line 159

2009-09-22 | Siūlome persvarstyti atominės elektrinės statybos tikslingumą

Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga keičia savo ilgalaikę poziciją dėl atominės energetikos ir siūlo svarstyti jos alternatyvas. Apie tai šiandien Seime vykusioje spaudos konferencijoje pareiškė LVLS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, Ignalinos meras Bronis Ropė ir Seimo narys Antanas Baura.

„Aplinkosauginiai aspektai, neišnaudotas Lietuvos potencialas atsinaujinančių energijos šaltinių, biokuro gamybos srityse, o svarbiausia, konkuruojančių atominių elektrinių projektai Kaliningrade ir Baltarusijoje kelia pagrįstas abejones dėl būtinybės statyti naują atominę elektrinę Lietuvoje“, - teigia R. Karbauskis.

Politiko nuomone, vargu ar Lietuva pajėgs pastatyti pigesnę atominę elektrinę nei kaimynai, kurių nesaisto jokie įsipareigojimai ES dėl reaktorių saugumo. Energetikos ministras A.Sekmokas pats pripažįsta, kad nėra aiškios elektrinės statybos kaštų analizės ir preliminarūs skaičiai kol kas nemažina abejonių dėl statybų tikslingumo. Beje, Lietuvai įsiliejus į europinių tinklų sistemą per elektros tiltus į Lenkiją bei Švediją, dabartinis elektros poreikis gerokai sumažės.

„Galimos alternatyvos - nepanaudotas žemės ir miško turtas. Biokuro rinkos augimas leistų atsitiesti visam ūkiui - didinti šiandien taip trūkstamų darbo vietų skaičių regionuose, taip pat sutaupytų milijardus, mokamus už importuotas gamtines dujas, - teigia R. Karbauskis. – Pavyzdžiui Lietuvoje kasmet susidaro apie 400 mln. tonų šiaudų, iš kurių nesunaudotų lieka nuo 0,5 iki 1,5 mln. tonų. Juos panaudojus kurui, būtų galima gauti nuo 300 iki 900 MW šiluminę galią. Dabar šio pigiausio kuro energetiniams reikalams sunaudojama tik 1,5–2 proc. galimų išteklių“.

Pasak Ignalinos mero B. Ropės, jo savivaldybės pavyzdys rodo, jog galima šilumą gaminti be įvežtinio kuro: dujų ar anglies. „Miestui ir rajonui šiluma tiekiama deginant medienos atliekas, todėl mes galime ramiai miegoti, net jei ryt būtų nutrauktas dujų tiekimas ar trūktų anglies“.

B. Ropės nuomone, iki šiol nepanaudojama iš menkavertės mediena, kurios vidutiniškai šalies miškuose kasmet susidaro 700 000 m³. Medienos kuro ištekliai gali būti papildyti auginant energetinius želdinius – greitai augančių medžių ir krūmų plantacijas.

Pasak konferencijos dalyvių naujos Visagino atominės elektrinės projekte numatoma statyti nuo 800 – 1600 megavatų (MW) elektrinė. „Tačiau, ekspertų nuomone, žemyninėje Lietuvos dalyje realus vien vėjo jėgainių potencialas gali būti daugiau negu 1200 MW, be to galimas 1000 MW vėjo jėgainių parkų įrengimas Baltijos jūroje. Jeigu kartu su vėjo energetika būtų stipriai plėtojama, pvz., augalų biomasės energetika - tai nauja atominė elektrinė taptų nereikalinga“, - įsitikinęs B. Ropė.

Politikai pažymėjo, kad biokuro naudojimas ne tik teigiamai atsilieptų Lietuvos ūkiui, bet ir sumažintų aplinkos taršą, mat jis nuo 40 iki 80 proc. mažiau taršesnis už importuojamą iškastinį kurą - gamtines dujas, mazutą.

Valstiečiai liaudininkai įsitikinę, kad norint Lietuvai turėti elektros energiją ne už 10 – 15 metų, o dabar, būtina pavesti Energetikos ministerijai sukurti konkrečią programą, kurią būtų galima paruošti per kelis mėnesius, paskirti jos koordinatorių bei skatinti ūkininkus imtis biokuro gamybos.


LVLS pirmininkas spaudos konferencijos metu pademonstravo nendrinį bioenergetinį augalą, kuris gali būti naudojamas plėtojant alternatyvią energetiką kaip tai daroma Švedijoje.

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. vasario 22 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis Kaune, ASU IV rūmų konferencijų salėje.
Plačiau

LVŽS Akmenės kandidato į merus R. Stonkaus ir komandos programos pristatymas savivaldybių tarybų rinkimams

article thumbnailŠį ketvirtadienį, vasario 7 d., 17 val. vakaro bus pristatoma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Akmenėje programa 2019 m. kovo 3 d. savivaldybių tarybų rinkimams.
Plačiau

LVŽS XII suvažaivimas

article thumbnail2019 m. sausio 26 d. (šešt.) vyks  LVŽS XII ataskaitinis rinkiminis suvažiavimas.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2018 m. gruodžio 7 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis Kaune, ASU IV rūmų konferencijų salėje.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų