Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai - itin reikalingi, nes tėvai įgytų teisę gauti ligos išmokas, kai prižiūri saviizoliacijoje esantį vaiką.

Tėvai, prižiūrintys dėl COVID-19 infekcijos izoliuotus vaikus, galėtų gauti ligos išmokas

2020 09 22

Atsižvelgus į koronaviruso infekcijos susirgimų skaičiaus augimą šalyje ir karantino pradžioje bei ekstremalios situacijos metu ženkliai išaugusį ligos išmokas gaunančių žmonių skaičių, siūloma suaugusiesiems, vaikams ir neįgaliesiems iki 21 metų skirti ligos išmokas, jei pastarieji privalo izoliuotis.

Pavyzdžiui, izoliuotis, kai siekiama užkardyti COVID-19 infekcijos plitimą, būtina tuomet, jei lankomose švietimo įstaigose yra paskelbti ribojimai. Tai labai svarbu, nes tokiu atveju tėvai, kurių vaikai turi būti saviizoliacijoje, galėtų gauti ligos išmoka, kai savo vaikus tokie tėvai prižiūri namuose. Taip pat, žmonės privalo izoliuotis ir tais atvejais, kai grįžtama į Lietuvą iš viruso paveiktų šalių.

,,Šie Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai - itin reikalingi, nes tėvai įgytų teisę gauti ligos išmoką, kai prižiūri saviizoliacijoje esantį vaiką. Tokia priemonė leis apsaugoti šeimas nuo finansinių nuostolių’’, - sako Seimo vicepirmininkas ir LVŽS frakcijos narys Arvydas Nekrošius.

Ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu Lietuvoje, Vyriausybė išplėtė atvejus, kada žmogui galėtų priklausyti socialinio draudimo išmoka. Šiais pakeitimais buvo siekiama apsaugoti gyventojus nuo neigiamų ekonominių pasekmių, kai žmonių pajamos dėl saviizoliacijos gali ženkliai sumažėti.

Tai, kad ekstremalios situacijos ir karantino metu įgyvendinti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, kurie išplėtė ligos socialinio draudimo išmokų skyrimą, pasiteisino, parodo ženkliai padidėjęs tokių išmokų gavėjų skaičius. Pavyzdžiui, 2020 m. gegužės mėnesį, ekstremalios situacijos ir karantino metu, 57,5 tūkst. vaikus prižiūrinčių gyventojų gavo išmokas iš Valstybinio socialinio draudimo fondo, kurių suma sudarė net 45 mln. Eur.

Vertinant šiandieninę situaciją, kai vis daugiau ir daugiau žmonių šalyje užsikrečia ir serga COVID-19 infekcija, preliminariai skaičiuojama ir daroma prielaida, kad saviizoliacijoje gali patekti iki 30 proc. šių metų gegužės mėn. karantino metu prižiūrėtų vaikų, o tai reikštų, kad papildomos Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto išlaidos ligos išmokoms mokėti per mėnesį galėtų siekti iki 15 mln. Eur.

Šis Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektas šiandien pateiktas Seime.