„Stebint tai, kas vyksta Seime, nesunku susidaryti įspūdį, jog gali būti siekiama nusipirkti mūsų priimtų sprendimų nukėlimą.“

Ramūnas Karbauskis. Sveiki, konservatoriai, sveika, politine korupcija?!

2021 06 15

Stebint tai, kas vyksta Seime, nesunku susidaryti įspūdį, jog gali būti siekiama nusipirkti mūsų priimtų sprendimų nukėlimą.

Galimai pasiūlyta 50 tūkst. eurų už du įstatymo projektus. Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), įtariamieji siekė paveikti įstatymus, „susijusius su lošimų automatų sujungimu į bendrą sistemą bei loterijų ir lošimų mokesčio tarifų padidinimu“. LVŽS suformuota valdančioji dauguma dar 2017 m. priėmė pataisas, įpareigojančias verslininkus lošimų įrenginius prijungti prie bendros lošimo automatų kontrolės informacinės sistemos (LAKIS). Šios pataisos skirtos lošimų sektoriaus skaidrinimui ir geresnei kontrolei, pinigų plovimo prevencijai, o jų įsigaliojimas numatytas 2021 metų lapkritį. Tačiau tiek svarstant projektą prieš ketverius metus, tiek, kaip dabar aiškėja – ir pastarąjį pusmetį rinkos dalyviai siekė šį terminą nukelti. Taip praneša žiniasklaida.

Tokie teisės aktų įsigaliojimo „nukėlimai“ arba mūsų panaikintų sprendimų, skaidrinusių valstybę, naikinimas, Seime jau tapo kasdienybe. Pirmiausiai buvo „nukeltas“ reikalavimo vaistinei turėti vaistininką įgyvendinimas. Valdantieji nusprendė, kad dar eilę metų vaistinėse savarankiškai galės dirbti aukštojo išsilavinimo neturintys vaistininkų padėjėjai, nors visoje ES jau seniai neliko šios praktikos. Toks sprendimas naudingas tik didiesiems vaistų tinklams, nes neinvestuojant į personalą (vaistininkui tenka mokėti didesnį atlyginimą, nei jo padėjėjui) yra taupoma farmacinių paslaugų kokybės ir pacientų aptarnavimo sąskaita.

Praėjusią savaitę panaikinta ir farmacijos reforma: vaistų kainynas, užuot tvirtinus jį keturis kartus per metus, dabar bus tvirtinamas tik du kartus. Taigi, dvigubai lėčiau reaguosime į vaistų kainų pokyčius kaimyninėse rinkose. Atšaukta ir kompensuojamųjų vaistų tvarka, tad vaistų importuotojai nebus suinteresuoti Lietuvos rinkai siūlyti vaistų mažiausia kaina. Vėlgi, nugali farmacijos verslas, tikrai ne pacientai ir valstybės biudžetas.

Tuoj valdantieji imsis ir alkoholio ribojimų atšaukimo. Nepaisant to, kad ribojimus visuomenė vertina ypač palankiai, o jų nauda – akivaizdi, nes sveikatos rodikliai nuosekliai gerėja: mažėja mirštamumas nuo alkoholio sukeltų ligų, mažėja alkoholinių psichozių skaičius, o gyventojai jaučiasi saugesni juos supančioje aplinkoje.

Taigi, norom ne norom kyla klausimas: o kas slypi už visų šių nukėlimų ir ribojimų atšaukimų, jei vien už lošimų reguliavimo „nukėlimo“ galimai slypi 50 tūkst. eurų?