Šešėlinio kabineto ministrai atkreipia dėmesį, jog I. Šimonytės Vyriausybės darbų plane pasigesta konservatorių ir liberalų politikos bei reikalavimų ankstesnei valdžiai nuoseklumo.

Ramūnas Karbauskis siūlo I. Šimonytės Vyriausybei dėmesį skirti ne kosmosui, o Lietuvos žmonėms

2021 04 08

Balandžio 8 d., ketvirtadienį, šešėlinė Vyriausybė svarstė Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planą ir nutarimu teikia pastabas I. Šimonytės ministrų kabinetui.

„Valdantieji turėtų mažiau rūpintis kosmosu bei visą dėmesį skirti Lietuvos žmonėms. Mūsų ministrai atidžiai vertino I. Šimonytės Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planą ir šiandien teikia pastabas bei rekomendacijas dėl darbų, kuriuos būtina įtraukti į Vyriausybės prioritetų  sąrašą tam, kad sėkmingai būtų suvaldyta pandemija, valstybėje būtų užtikrintas ir darbų tęstinumas, ir vyktų teigiami pokyčiai visose srityse“, –  sako šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis.

Šešėlinio kabineto ministrai atkreipia dėmesį, jog I. Šimonytės Vyriausybės darbų plane pasigesta konservatorių ir liberalų politikos bei reikalavimų ankstesnei valdžiai nuoseklumo.

Kalbant apie sveikatos apsaugos sritį, dabartiniai valdantieji praėjusios kadencijos metu itin didelį dėmesį skyrė medikų darbo užmokesčio didinimui ir kritikavo praėjusios ministerijos pasirašytus bei įgyvendintus įsipareigojimus profesinėms sąjungoms ir medikų bendruomenei, reikalaudami spartesnio darbo užmokesčio didinimo.

„Tačiau dabar I. Šimonytės Vyriausybės programos priemonių plane apie tai kalbama labai abstrakčiai ir jokių ambicijų ar išmatuojamų rodiklių nėra. Kyla klausimas, kodėl gavus valdžią, taip kardinaliai pasikeitė politinis tonas ir kur dingo kovinga dvasia ir pažadai?“, – klausia R. Karbauskis.

Anot šešėlinio kabineto, paradoksaliai skamba darbas 4.2.12, kuriame teigiama, kad bus siekiama diegti daugiau priemonių, leisiančių mažinti vaistų kainas, kai tuo pat metu Seime registruojamos Farmacijos įstatymo pataisos, mažinsiančios konkurenciją tarp vaistų gamintojų ir sudarysiančios sąlygos augti vaistų priemokoms ir valstybės bei pacientų išlaidoms vaistams.

Apžvelgdami ekonomikos sritį, ministrai atkreipė dėmesį, jog  plano rengėjai ignoravo pandemijos faktorių. Nėra numatytos skubiai pritaikomos priemonės pandemijos pasekmėms pašalinti ar kaip tik tinkamas susiklosčiusios situacijos išnaudojimas geresnių ekonominių rezultatų siekimui, o taip pat nėra aišku, kaip su Planu koreliuos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo (RRF) priemonės.

Švietimo, mokslo ir kultūros srityje šešėlinis kabinetas pasigedo vertybinio pagrindo, nerimą kelia lytinio švietimo programos, kuriose nelieka tradicinių šeimos, lyčių sąvokų. Šešėlinis kabinetas nepritaria ir mokyklų uždarymui kaimuose. Plane menkai rūpinamasi nacionalinės kultūros puoselėjimu, o kai kurie Plano tikslai, pvz., „stiprinti paskatas materialaus ir nematerialaus kultūros paveldo apsaugos srityje – atlikti tyrimą ir pateikti efektyviausius sprendinius” yra ypač abstraktūs ir analitinio-tiriamojo pobūdžio, nesiorientuojantys į konkretaus sprendimo priėmimą, dėl ko vėliau bus neįmanoma išmatuoti pasiektų rezultatų.

Plane nematyti jokio ženklaus suplanuoto proveržio atliekų tvarkymo sektoriuje, nekalbama apie nesąžiningo atliekų tvarkymo ir apskaitos užkardymą, tinkamo atliekų tvarkymo užtikrinimą pirminėje atliekų susidarymo vietoje, maisto atliekų ir kitų biodegraduojančių atliekų tvarkymo užtikrinimą.  Vertinant Planą, galima konstatuoti, kad aštuonioliktoji Vyriausybė nesiruošia iš esmės peržiūrėti tokių svarbių problemų, kaip aplinkosaugos sistemos organizacinės struktūros, funkcijų dubliavimo. Plane nenumatytas ir pareigūnų darbo užmokesčio peržiūrėjimas, nekalbama apie korupcijos mažinimą ir STT rekomendacijų įgyvendinimą aplinkosaugos sektoriuje.

Su visomis šešėlinio kabineto pastabomis I. Šimonytės Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planui susipažinti galima nutarimo dokumente, kuris bus artimiausiu metu perduotas Vyriausybei (dokumentas pasiekiamas čia).