„Kuo daugiau mūsų išreikš savo valią, tuo teisingesnis pasirinkimas bus priimtas.“

Ramūnas Karbauskis. Kam naudinga sunaikinti demokratiją Lietuvoje?

2023 03 16

Baigėsi savivaldybių rinkimų pirmasis turas ir jau prasidėjo balsavimas antrajame, kurio prireikė eilėje savivaldybių renkant merus. Tačiau šį kartą, beje, pirmą kartą Lietuvos istorijoje, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nutarė įsikišti į rinkimų eigą ir iš jų pašalinti net du kandidatus į merus.

Reikia priminti, kad VRK sprendžiamojo balso teisę turi ir partijų deleguoti atstovai, kurie dažnai balsuoja remdamiesi jų atstovaujamos partijos interesais, o ne remdamiesi teisiniais ir demokratiją įtvirtinančiais kriterijais.

Taip atsitiko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatui į merus K. Tubiui, kuris pirmavo po pirmojo rinkimų turo ir tas labai nepatiko valdžios ir jos satelitų atstovams.

Trumpa istorija. Po ilgo bylinėjimosi K. Tubis pirmos instancijos teismo sprendimu buvo išteisintas dėl kaltinimų darius poveikį. Likus apie mėnesį iki savivaldybių rinkimų pirmo turo antros instancijos teismas staiga pakeičia pirmos instancijos teismo sprendimą. Tačiau VRK leidžia K.Tubiui dalyvauti rinkimuose.

Noriu pastebėti, jog vienas paskui kitą sakantys įvykiai neatrodo atsitiktiniai ir VRK sprendimas nieko nedaryti atitinka kitų partijų manymą, kad teismo nuosprendis K. Tubiui taps nuosprendžiu rinkimuose.

Bet žmonių taip lengvai neapgausi ir pirmame ture LVŽS kandidatas laimi.

Sauliaus Skvernelio Demokratų partijai „Vardan Lietuvos“ paprašius, VRK komisija staiga keičia nuomonę ir K. Tubį pašalina iš kandidatų į merus ir iš Anykščiuose laimėjusio LVŽS kandidatų į tarybą sąrašo. Maža to, S. Skvernelio partija kreipiasi į teismą, kad Anykščiuose būtų panaikinti rinkimų rezultatai. Kyla klausimas, kodėl jis taip stengiasi. Jūsų nuostabai – į antrąjį savivaldybių rinkimų turą vietoj K.Tubio patenka konservatorių kandidatas.

Siūlau nesistebėti, kad ne konservatorių, o S. Skvernelio rankomis pasistengta atimti iš anykštėnų teisę pasirinkti. Išvados peršasi pačios, ypač prisimenant, kad visai neseniai S. Skvernelio frakcija užtikrino Vytauto Landsbergio pripažinimą valstybės vadovu, S. Skverneliui leidus privatizuoti „Igničio“ akcijas, dalis jų atsidūrė konservatorių elito ir energetikos ministro D. Kreivio įmonės rankose.

Visgi demokratijos griovėjai – šiandieninė valdžia ir save demokratais pasivadinusi S. Skvernelio partija – šį kartą rezultato nepasiekė. Teismų sprendimais rinkimų rezultatai Anykščių rajone nebuvo panaikinti, o K. Tubis grąžintas į antrąjį rinkimų turą.

Akivaizdu, kad Lietuvoje prasidėjo bandymai nusispjauti į rinkėjų valią ir VRK sprendimais nuiminėti nepalankius valdžiai kandidatus. Belieka džiaugtis, kad kitų devynių LVŽS kandidatų nebuvo kaip išbraukti iš rinkimų VRK sprendimais ir jie antrajame rinkimų ture dalyvauja be trukdžių.

Suprantama, kad valdžia ir jos politiniai satelitai su S. Skvernelio ir socialdemokratų partija priešaky dabar bando vienyti jėgas prieš valstiečių kandidatus, siūlydamos rinkėjams balsuoti už liberalių pažiūrų kandidatus. Tik ar Lietuvos žmonės nori legalių narkotikų, vienos lyties asmenų šeimų, trečios lyties?

Nors rinkimai savivaldos, bet vyksta kova už palankesnes pozicijas artėjant Seimo rinkimams ir čia LVŽS stiprėjimas valdžios ir jos satelitų yra nepageidaujamas. Be to valstiečių merai niekada nebando savivaldybių paversti politinės kovos arenomis, jie už stabilumą ir darnų darbą žmonių naudai.

Matant, kaip naikinami regionai, kaip nyksta mokyklos, ligoninės, kaip žmonės ieško geresnio gyvenimo toli nuo savo gimtų vietų, aišku, kad pokyčiai įmanomi tik pakeitus liberalią valdžią. Ir ją reikia pradėti keisti nuo savivaldos.

LVŽS kandidatai į merus yra žmonės, kuriems politikavimas yra svetimas, bandymas dirbtinai didinti savo politinį svorį nepriimtinas, jei darbą savivaldoje supranta kaip tarnystę žmonėms. Galima paklausti žmonių savivaldybėse, kuriose yra ar buvo merai valstiečiai ir sužinoti, kad tai patikimi, šeimininkiški, išmintingi žmonės, kurie silpnesni agitacijoje ir savigyroje, bet darbe jie atviri, darbštūs, teisingi.

Kviečiu dalyvauti savivaldos rinkimų antrajame ture ir dešimtyje savivaldybių palaikyti LVŽS kandidatus. Kuo daugiau mūsų išreikš savo valią, tuo teisingesnis pasirinkimas bus priimtas. Sėkmės visiems ir gražaus prasidėjusio pavasario!