„Šio paketo pagrindinis efektas būtų gyventojams, gaunantiems mažas pajamas.“

Jonas Jarutis: antiinfliaciniu paketu siekiama padėti gaunantiems mažiausias pajamas

2022 06 15

Seimo opozicinės frakcijos birželio 15 dieną apsisprendė dėl bendro antiinfliacinių priemonių paketo ir jį pristatė valdantiesiems. Paketą sudaro aktualiausių visuomenei klausimų sprendimas – elektros rinkos liberalizacijos stabdymas, kuro akcizų nedidinimas, PVM lengvatos maistui ir šildymui.

Pasak LVŽS frakcijos atstovo, Seimo vicepirmininko Jono Jaručio, šiais siūlymais norima papildyti ir paankstinti valdančiųjų antiinfliaciniame pakete suformuluotas priemones bei padėti gaunantiems mažiausias pajamas.

„Šio paketo pagrindinis efektas būtų gyventojams, gaunantiems mažas pajamas. Didesnes pajamas gaunantiems nėra tiek svarbu, bet natūralu, kad ir didesnes pajamas gaunantiems žmonėms 2-2,1 euro už litrą benzino yra kažkas tokio sunkiai suvokiamo, kai aplinkinėse valstybėse to nėra. Tai išties kelia daug klausimų“, – teigia J. Jarutis.

Opozicinių Seimo frakcijų siūlomos infliacijos mažinimo priemonės:

1. Elektros rinkos liberalizacijos stabdymas. Siūloma iki 2024-2025 metų reguliuoti elektros ir dujų kainas buitiniams vartotojams. Netrukus baigsis terminas, kai nepriklausomą elektros tiekėją turės pasirinkti beveik 300 tūkst. žmonių.

„Su elektros rinkos liberalizavimu yra problemų, 300 tūkst. žmonių vis dar yra nepasirinkę tiekėjo. Žmogus gali pasirinkti laisvos rinkos kelią, bet turi būti garantuotas ir visuomeninis tiekimas be pabrangimo.

Mes visada pasisakome už rinkos ekonomiką, bet ji neturi būti prievartinė: žmogus turi teisę pats rinktis. Prievarta varyti ir už tai bausti dar 25 proc., gąsdinti, kad atjungs, – čia yra netinkamas veiksmas. Siūlome iki 2024-2025 metų reguliuoti elektros mažmenines kainas buitiniams vartotojams“, – teigia J. Jarutis.

2. Lengvatinis 5 proc. PVM maistui. Siūloma būtiniausiems maisto produktams taikyti lengvatinį 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Būtiniausių produktų krepšelį sudaro Vyriausybė, remdamasi patvirtinta metodika.

3. NPD prilyginimas MMA. Antiinfliaciniame priemonių pakete siūloma sulyginti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) su minimaliu mėnesiniu atlyginimu (MMA). Infliacijai jau kurį laiką siekiant rekordines aukštumas, minimalaus atlyginimo didėjimas nekompensuoja žmonių pajamų sumažėjimo. MMA Lietuvoje dabar siekia 730 eurų (neatskaičius mokesčių).

4. PVM lengvatos šildymui suvienodinimas. Seimo opozicija siūlo taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą šilumos gamybai naudojamai elektrai, gamtinėms bei suskystintosioms dujoms bei malkoms. Dabar toks tarifas galioja centriniam šildymui.

„Išskirtines sąlygas turi gyvenantieji daugiabučiuose, o individualiuose namuose ar suskystintomis dujomis besikūrenantys, ar malkomis – neturi. Tai manau, kad mūsų piliečiai turėtų būti vienodai – arba remiami, arba ne“, – sako J. Jarutis.

5. Akcizų kurui „įšaldymas“. Priemonių pakete siūloma nedidinti kuro akcizų tarifo iki 2024 metų sausio 1 dienos. Augančios kuro kainos tiesiogiai lemia maisto produktų, kitų prekių ir paslaugų brangimą.

6. Mokestinių pakeitimų įsigaliojimo pavėlinimas. Opozicija siūlo, kad mokesčių pakeitimas įsigaliotų du kartus vėliau – ne po 6 mėn, o po 12 mėn. Didesnis laiko tarpas leistų geriau pasiruošti pokyčiams tiek valdžios institucijoms, tiek visuomenei.