LVŽS frakcija traukiasi iš rinkimų reformai skirtos darbo grupės Seime, nes iš esmės nepritaria radikaliai rinkimų sistemos pertvarkai, kurią inicijuoja valdantieji. 

A. Norkienė: LVŽS frakcija traukiasi iš rinkimų darbo grupės Seime

2021 03 26

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija nuo šiandien traukiasi iš rinkimų reformai skirtos darbo grupės Seime, nes iš esmės nepritaria radikaliai rinkimų sistemos pertvarkai, kurią inicijuoja valdantieji. Frakcija įvertino valdančiųjų vienpusiškus siekius, kurie nukreipti tik į jų pačių galios stiprinimą ir siekį susikurti sau palankią rinkimų sistemą, kuri užtikrintų pergalę kituose savivaldos ir Seimo rinkimuose.

„Valdantieji siūlo atsisakyti vienmandačių apygardų, kai tuo tarpu visuotinai žinoma, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) silpnoji vieta Seimo rinkimuose – antrieji rinkimų turai vienmandatėse apygardose, kuriose šiai partijai yra sunku laimėti. Taip pat neigiamai vertinamas valdančiųjų siūlymas biurokratizuoti rinkimų komitetų veiklą, taip apsunkinant galimybę partijoms nepriklausantiems žmonėms dalyvauti savivaldos rinkimuose, kai tuo tarpu akivaizdu, jog būtent rinkimų komitetai dalyje netgi labai didelių savivaldybių, kaip antai Kauno mieste, nurungė prieš tai ten dominavusią TS-LKD“, – sako LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

Anot A. Norkienės, sunkiai suvokiamos ir valdančiųjų idėjos Prezidento rinkimus organizuoti Seime. Jau dabar girdimi svarstymai, kad neva tiesioginiai Prezidento rinkimai neatitinka jo įgaliojimų apimties. Įvykdžius tokius pakeitimus 2024 m. valstybės vadovą dar spėtų išrinkti ši valdančioji dauguma, kas neabejotinai padidintų Ingridos Šimonytės šansus tapti Prezidente.

LVŽS frakcijos teigimu, valdančiųjų elgesys sau palankiai transformuojant rinkimų sistemą sukuria pavojingą precedentą, kad esminiai politinės sistemos dalykai – Seimo sudėtis ir jo sudarymo principai, valstybės vadovo rinkimų tvarka – gali būti kaitaliojami priklausomai nuo to, kokia partija vadovauja Seimo daugumai ir kas jai yra palanku kituose rinkimuose.

Pasak LVŽS seniūnės A. Norkienės, rinkimų sistemos keitimas neatneštų politinio stabilumo, priešingai, įneštų sumaištį politiniame gyvenime ir, pasibaigus vienam politiniam ciklui, skatintų kitame politiniame cikle vyraujančias partijas rūpintis savo ateitimi ir vėl daryti atitinkamus rinkimų sistemos pakeitimus.

Rinkimų sistemos keitimas yra netikėtas ir rinkėjams – nė viena iš valdančiąją daugumą sudarančių partijų šių ketinimų nedeklaravo savo rinkimų programose. Rinkėjai ypač vertina galimybę asmenybes rinkti tiesiogiai ir paprastai aktyviai pasisako už Seimo nario rinkimą vienmandatėje apygardoje ar tiesioginius mero rinkimus, o tiesioginiuose Prezidento rinkimuose paprastai fiksuojamas didžiausias rinkėjų dalyvavimas. Taigi, manytina, kad rinkimų sistemos pokyčiai, kurie politiškai naudingi pavienėms politinėms jėgoms, nuviltų rinkėjus, o nusivylimas, tikėtina, transformuotųsi į dar mažesnį rinkėjų aktyvumą. Opozicijai taip pat nepriimtinas valdančiųjų siūlymas pereiti prie proporcinio atstovavimo daugiamandatėse apygardose, kas mažins atstovavimą regionams, nes miestų gyventojų balsai (didžioji dalis gyventojų gyvena miestuose), lems daugiamandatės apygardos rezultatus. Atitinkamai Seime regionams bei jų problemoms bus mažiau atstovaujama, o regioninė politika – mažiau reikšminga, kas ilgainiui gali prisidėti prie dar didesnės miesto ir regionų atskirties Lietuvoje.

Atsižvelgusi į aukščiau nurodytas aplinkybes, Seimo LVŽS frakcijos nariai nepritaria valdančiosios koalicijos inicijuojamai rinkimų sistemos reformai, atsisako dalyvauti kuriant šią reformą įteisinančius teisės aktus ir traukiasi iš rinkimų darbo grupės Seime.