„Visi projektai, kurie buvo priimti, atsižvelgė į esamus visuomenės poreikius.“

2020-2024 metų Seimo kadencijoje LVŽS frakcija teikė 173 įstatymo projektus

2024 11 12

Per šią Seimo kadenciją būnant opozicijoje buvo priimti 29 LVŽS frakcijos narių inicijuoti įstatymo projektai, o 68 atmesti. Visi projektai, kurie buvo priimti, atsižvelgė į esamus visuomenės poreikius.

Taip pat reiktų paminėti, kad 76 įstatymo projektai yra dar nepateikti, užstrigę komitetuose ir nepriėję iki priėmimo stadijos.

Aplinkos apsaugos tema teikta 10 projektų, iš jų 3 priimti. Priimti įsatymo projektai padės geriau informuoti gyventojus apie aplinkos monitoringą. Numatomas savivaldybių atskaitingumo augimas vykdant aplinkos monitoringą. Visuomenės sveikatos priklausomybės nuo aplinkos kokybės nuolatinis stebėjimas ir analizė leistų tiesiogiai gerinti visuomenės sveikatos gerovę atsižvelgiant į kylančią taršą ar suvaldyti poveikį sveikatai nenumatytais taršos padidėjimo atvejais.

Ekonomikos, verslo, energetikos, transporto, finansų tema teikti 36 įstatymo projektai. Priimti tik du projektai, visi kiti atmesti arba nepriėję priėmimo stadijos. Atmesti visi labai svarbūs projektai dėl PVM tarifų elektros energijai, dujoms ir kt. Taip pat nepriimti svarbūs sprendimai dėl visuomeninių elektros tiekėjų. Atmestas siūlymas pratęsti 9 procentų PVM lengvata restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms.

Žemės ūkio ir kaimo plėtros tema buvo teikti 10 įstatymo projektų – 4 atmesti, o likę nepateikti arba užstrigę komitetuose. Buvo siūlomas rezoliucijos „Dėl žemės ūkio – kaip Lietuvos ir visos Europos Sąjungos nacionalinio saugumo garanto“ projektas. Rezoliucijoje siūloma naujai įvertinti žemės ūkio politikos tikslus ir priemones – parengti ir patvirtinti nacionalinės paramos priemones, skatinančias išlaikyti ir didinti gaminamos žemės ūkio produkcijos kiekį.

Socialinės apsaugos ir darbo tema buvo siūloma 30 įstatymo projektų. Iš jų priimti 4 projektai, viename jų siekiama užtikrinti socialiai pažeidžiamų teisėjų teisės. Įteisinta, kad atostogos vaikui prižiūrėti būtų suteiktos ir vaiko tėvų globėjams mokant jiems vaiko priežiūros išmoką, teisę gauti vaiko priežiūros išmoką įgyjo seneliai arba vaiko tėvų globėjai. Atmesta 12 projektų, tarp jų du kartus atmestas labai svarbus periodinės pensijos projektas, kur senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokamas vienkartinis senatvės pensijos bendrosios dalies dydis. Taip pat atmesti visi pasiūlymai dėl II pensijų pakopos. Buvo siūloma įteisinti tik savanorišką sprendimą kaupti II pakopos pensijų fonde. Du kartus atmestas siūlymas nemokamas maitinimas pradinukams, įtraukiant 3 ir 4 klasę.

Sveikatos apsaugos tema buvo siūlomi 22 įstatymo projektai, iš jų 8 įstatymo projektai priimti. Tarp jų – labai svarbūs siūlymai patikslinti gydomojo masažo specialisto profesinės kvalifikacijos įgijimo reguliavimą ir pereinamojo laikotarpio nuostatas dėl gydomojo masažo profesinės kvalifikacijos prilyginimo asmenims, įgijusiems masažuotojo profesinę kvalifikaciją. Taip pat priimtas projektas, kuriuo nustatoma, kad teisę nustatyti asmens mirties faktą turi paramedikai ir skubiosios medicinos pagalbos paramedikai. Dauguma atmestų projektų buvo griežtinantys tabako, alkoholio ir kitų kenkenčių sveikatai produktų vartojimą.

Švietimo, mokslo, sporto tema buvo teikti 9 projektai, iš jų 3 priimti. Visi kiti projektai atmesti, likę nepateikti arba užstrigę komitetuose.

Teisės ir teisėtvarkos tema siūlomi 24 projektai, iš jų priimti tik 2 projektai. Tarp jų dauguma yra pateiktų administracinio nusižengimo kodekso, civilinio proceso kodekso pataisos. Seimo pavasario sesijoje pritarta pateikimui labai svarbiam projektui, kurio Lietuvoje nebuvo, tai Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro įstatymo projektas. Įstatymo projekte numatomos priemonės yra skirtos užkardyti seksualinio pobūdžio nusikalstamas veikas, padarytas prieš vaikus. Šiuo įstatymu kuriamas naujas Asmenų, įtariamųjų, kaltinamųjų ar nuteistųjų už nusikalstamas veikas seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, padarytas prieš vaikus, taip pat už padarytas nusikalstamas veikas dėl vaiko išnaudojimo pornografijai, pelnymosi iš nepilnamečio asmens prostitucijos, nepilnamečio asmens įtraukimo į prostituciją, vaiko pirkimo arba pardavimo registras.

Užsienio reikalų tema pateiktas tik vienas Diplomatinės tarnybos įstatymo projektas, bet jis vis dar nepriimtas. Juo siūloma nustatyti diplomatinių atstovų atrankos ir derinimo procedūras ir numatyti, kad jos turi būti pradėtos ir užbaigtos per protingą terminą. Taip būtų užtikrinta, Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių nuolatiniai vadovai būtų paskiriami be ilgesnių vilkinimų.

Kultūros tema pateikti 10 projektų, iš jų tik 2 priimti. Dar nepriimtas labai svarbus nutarimo projektas dėl „Dėl 2030 metų paskelbimo Justino Marcinkevičiaus metais“. Įgyvendinus projektą, laukiama šių teigiamų rezultatų: 1) nacionaliniu mastu bus paminėta iškilios asmenybės Justino Marcinkevičiaus,  nusipelniusio Lietuvos valstybingumui, nacionalinei kultūrai, tautinei savimonei, 100 metų jubiliejus; 2) aktualinta Justino Marcinkevičiaus biografija, kūryba, gyventa epocha, kūriniuose apmąstytos ir įamžintos vertybės, kritinė ir mokslinė kūrybos recepcija; 3) suteikta galimybė visuomenei iš naujo diskutuoti ir interpretuoti esminius Marcinkevičiaus kūrybos  dėmenis – tautos savastį, kultūrą, istoriją, kultūrinę atmintį, lietuviškumo archetipą; 4) sudarytos sąlygos atskleisti Lietuvos visuomenės kūrybiškumą ir realizuoti idėją (siekinį), kad kultūra yra Lietuvos valstybės pagrindas, esminė jos raidos, kaitos ir išlikimo sąlyga; 5) bus suteiktas naujas impulsas lietuvių literatūros raidai, naujų autorių ir knygų gimimui, literatūrologiniams ir (ar) kultūrologiniams tyrimams.

Audito tema buvo pateiktas vienas projektas, kuriuo siūloma asmeniui kandidatuojančiam į vidaus audito tarnybos vadovo pareigas palikti tik aukštojo universitetinio išsilavinimo reikalavimą, nenurodant studijų krypties. Tokiu būdu, asmuo turintis aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį audito arba vidaus audito srityje, galėtų pretenduoti į vidaus audito tarnybos vadovo pareigas.

Vietos savivaldos tema buvo pateikti 7 projektai iš jų buvo tik priimtas 1 projektas.

Seimo veiklą apibrėžiančių projektų buvo 11, iš jų atmesti 7 projektai. Buvo atmestas labai svarbus Seimo nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl galimo informacijos nutekinimo apie Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu teisėsaugos atliekamą ikiteisminį tyrimą aplinkybių nustatymo sudarymo" projektas. Taip pat atmestas nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimų suteikimo Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijai ir pavedimo atlikti parlamentinį tyrimą dėl galimai neskaidrių verslo subjektų, su nusikalstamu pasauliu susijusių ir teisėsaugoje dirbančių asmenų bei valstybės politikų santykių ir galimo neteisėto poveikio nacionaliniam saugumui, valstybės politikams ir finansų sektoriui". Šį parlamentinį tyrimą atlikti paskatino Monikos Navickienės atvejis.