2008-02-08 | A. Staponkienė: būtina apginti žmones nuo pensijų kaupimo bendrovių gobšumo

Valstiečių liaudininkų frakcijos Seime vadovė Aldona Staponkienė įregistravo Pensijų kaupimo įstatymo pataisą, užkertančią galimybes pensijų kaupimo bendrovėms pasipelnyti iš žmonių pinigų kaupiant pensijas.

Parengti įstatymo pataisą politikę paskatino viešos žinios apie pensijų kaupimo bendrovių veiklos rezultatus. Paskelbta informacija parodė, jog šiuo metu dalis gyventojų, nutariusių kaupti lėšas privačiuose antrosios pakopos konservatyviuose pensijų fonduose ir išėję į pensiją gauna mažesnes išmokas nei būtų sulaukę iš valstybės, todėl kad šių fondų grynoji investicijų grąža nuo įsteigimo iki praėjusių metų pradžios buvo neigiama. Pensijų reformos dalyviai ne tik nieko neuždirbo iš investicijų, bet sukaupė netgi mažesnę sumą negu į fondą buvo įmokėta pinigų. Neigiamą fondo grąžą lemia dideli administravimo mokesčiai.

Pasak A.Staponkienės, „ pensijų kaupimo bendrovių pasipelnymas iš žmonių sunkiai uždirbtų pinigų yra neleistinas. Bendrovės administravimo mokesčius turėtų atskaičiuoti tik iš pensijų fondų pelno ir nesumažinti į fondą įmokėtų pinigų. Todėl toks administravimo mokesčio dydis turėtų priklausyti tik nuo bendrovės darbo rezultatų".

Politikė įsitikinusi, kad jos teikiama įstatymo pataisa apsaugos asmenų, pasirinkusių pensijų kaupimą konservatyviuose fonduose, turtinius interesus. „Atsižvelgiant į tai, kad pensijų kaupimą konservatyviuose fonduose dažniausiai rekomenduojama rinktis asmenims, kuriems iki pensijos liko mažiau nei 7 metai, į tai, kad konservatyvių pensijų fondų pelningumas nėra didelis, o nustatyti atskaitymų dydžiai neretai viršija pelną ir grynoji fondo grąža yra neigiama, projekte siūloma numatyti, jog pensijų kaupimo bendrovių valdant mažiausios rizikos – konservatyvius fondus daromų atskaitymų, padengti administravimo išlaidoms, dydis iš pensijų turto per metus negali viršyti apskaitos vieneto metinio pelno", teigia A.Staponkienė.

Pensijų kaupimo įstatymo 14 straipsnio papildymu taip pat siekiama nustatyti, jog atskaitymai dėl dalyvavimo konservatyvaus investavimo pensijų fonde pensijų kaupimo bendrovės naudai gali būti daromi tik pensijų fondui veikiant pelningai.

Šiuo metu Pensijų kaupimo įstatymo 14 str. yra nustatyti maksimalūs atskaitymų iš pensijų turto dydžiai, kurie, kaip parodė praktika, žymiai viršija konservatyvių pensijų fondų apskaitos vieneto pelningumą.

Pabrėžtina tai, kad Lenkijoje, turinčioje apie 13 milijonų pensijų kaupimo dalyvių, pensijų kaupimo bendrovių yra tik 15, tuo tarpu Lietuvoje, turinčioje apie milijoną pensijų kaupimo dalyvių - jų yra net dešimt. Tokį proporcingai mažą pensijų kaupimo bendrovių skaičių Lenkijoje lėmė maži pensijų fondo administravimo mokesčiai, kas sumažino jų pelningumą ir tuo pačių sustiprino pensijų kaupimo dalyvių finansinę poziciją.
 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų