2008 07 01 | Kaimo mokykloms Europos parlamento nario pagalba

Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos moksleiviai lankėsi Kaune - pabuvojo Zoologijos muziejuje, klaidžiojo slėpiningais senamiesčio požemių labirintais, pramogavo boulingo klube „Straikas“. Kelionę į Kauną vasaros stovykloje esantiems vaikams padovanojo Europos Parlamento Gintaras Didžiokas.

Mokykla, puoselėjanti tautiškumą

Židikų jaunimas turi išskirtinę galimybę prisiliesti prie lietuvių literatūrinio paveldo, pažinti tradicijas, kurias čia diegė ir puoselėjo rašytoja Marija Pečkauskaitė – Šatrijos Ragana. Penkiolika metų Židikuose gyvenusi, ji įkūrė slaptą pirmąją apylinkėse mokyklą, kurioje vaikai buvo mokomi lietuvių kalba, parašė žymiausius savo kūrinius „Sename dvare“ bei „Irkos tragedija“. Čia veikia Šatrijos Raganos memorialinis muziejus.

Puoselėdami garbią kaimo praeitį M. Pečkauskaitės vidurinės mokyklos pedagogai grąžino į mokyklą ir tautiškumo pamokas – rengiami ir įgyvendinami projektai, skatinantys pažinti savo kraštą, ugdantys pilietiškumą. Pernai įgyvendinus projektą „Ką mena Židikų senoliai“, buvo įamžintas kiekvienas kaimo kampelis, surinkti senų gyventojų prisiminimai. Mokiniai kartu su mokytojais nuolat renka miestelio istorijos, kultūrinio paveldo medžiagą, domisi kraštotyra.

Konkurencija dėl vietos stovykloje

Židikų vidurinės mokyklos pedagogai jau 12 metų rengia dešimties dienų stovyklas 6-12 klasių moksleiviams. Mokyklos direktorė Rima Širvinskienė akcentavo, kad norinčių dalyvauti stovykloje būna daug. Pirmenybė teikiama socialiai remtinų šeimų vaikams, į likusias laisvas vietas priimami labiausiai nusipelnę ir garsinę mokyklą bei Židikų miestelį moksleiviai. Pastarieji priimami už mokestį, nes valstybės skiriamos lėšos stovyklai – 4000 litų – yra tik menka parama ir nepadengia visų būtinų išlaidų. Neseniai mokykloje lankęsis Europos Parlamento narys Gintaras Didžiokas, sužinojęs apie tai, iškart pasiūlė pagalbą, kad vaikų vasaros poilsis būtų įdomesnis ir turiningesnis. „Gegužę svečiuodamasis Židikuose pamačiau, kad mokykla rezultatyviai ugdo dorovę ir moko vaikus gėrio, skatina patriotizmą, – sakė Gintaras Didžiokas. – Be galo svarbu auginti ne tik dorą Lietuvos, bet ir nuovokų Europos pilietį. Jei vaikai užauga neišvykę toliau už savo rajono ribų, sunku tikėtis patriotizmo, pagarbos visos šalies ir Europos istorijai. Jaunimas turi suprasti, kad mes esame ne tik lietuviai, bet ir europiečiai.“

Stovyklos būna teminės. Pernai ugdymo užsiėmimų metu buvo analizuojama prekybos žmonėmis tema, šiemet vaikai atlieka stebėjimus pasirinkta aplinkosaugos tema. Ši tema pasirinkta todėl, kad Židikai yra netoli nuo Mažeikių naftos bazės. Pusę dienos vaikai stebi augmenijos ir gyvūnijos - natūralių gamtos taršos indikatorių – pokyčius, reakcijas. Antrą pusę dienos skiria meno disciplinoms - savo stebėjimus perteikia vitražo ir vilnos vėlimo technika padarytuose darbuose.

Aušra Intaitė, būsimoji vienuoliktokė, jau ne pirmą kartą stovyklauja. Ji pasakojo, kad kasmet skiriasi stovyklos temos, renginiai, užsiėmimai, todėl ir norisi dalyvauti, nes sužinai daug naujo. Jai pritarė draugės Alma Rušinskaitė ir Živilė Šakauskaitė, akcentavusios, kad labiausiai patinka dailės užsiėmimai.

Stovykla – ne tik židikiškiams

Tarp keturiasdešimties stovyklautojų yra svečių iš Latvijos Respublikos ir kaimyninio Kelmės rajono. Kalni kaimas Nigrandes seniūnijoje Latvijoje, iš kurio atvažiavo 10 jaunuolių, yra 14 km nuo Lietuvos sienos. Kalni vidurinės mokyklos mokiniai pirmą kartą atvažiavo į Židikų mokyklos rengiamą stovyklą. Kristina Urbane ir Artūras Murnikovs pasakojo, kad jiems čia labai patinka, norėtų ir kitąmet dalyvauti.

Su Kelmės rajono Šaukėnų vidurine mokykla susidraugauta praėjusį pavasarį. Pirmiausia kelmiškiai pakvietė Židikų moksleivius į turizmo varžybas, o šie pasiūlė dalyvauti stovykloje. Algimantas Armalis, Šaukėnų vidurinės mokyklos direktorius sakė, kad mokyklų bendradarbiavimas labai naudingas, abi jos ugdo pilietiškumą, tautiškumą, dalyvauja Šaulių sąjungos veikloje.

Žingeidų jaunimą reikia skatinti

Po Nepriklausomybės atgavimo, kelerius metus moksleivių užimtumas vasarą, deja, buvo pamirštas, vaikai liko be užsiėmimo, atsiradusį vakuumą greitai užėmė įvairios blogybės. „Jos ateina iš visuomenės, iš aplinkos, kurioje gyvename. Vaikai nuo kūdikystės turi jausti, kad žmogus yra vertybė, – įsitikinęs Gintaras Didžiokas. – Labai džiaugiuosi, kad Židikų pedagogai negaili savo laiko ir jėgų, skiepija jaunimui pakantumą, pagarbą, patriotizmą. Esu įsitikinęs - tai turi pakeisti mūsuose norma tapusį agresyvų veržimąsi tik pirmauti, jei norime tobulėti ir sparčiau vystytis.“

Susitikdamas su Lietuvos žmonėmis Gintaras Didžiokas mato ir bėdas, ir materialinį stygių. Todėl stengiasi padėti ir asmeniškai ir ieško kitų rėmėjų. Jau ne viena ugdymo įstaiga, visuomeninė organizacija Žemaitijoje, Aukštaitijoje, kituose Lietuvos regionuose džiaugiasi su Europos Parlamento nario pagalba įgyjusi kompiuterį, knygų, sporto inventoriaus ar turiningai laiką praleidusi pažintinėje kelionėje.

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis, kuris vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų