2019-10-24 | Seimo Biudžeto ir finansų komiteto Pirmininkas V. Ąžuolas: ,,Ne tik finansinė krizė, bet ir šalies tuometės valdžios bei valstybinių institucijų veiksmai sukėlė milžinišką žalą šalies viešiesiems finansams''

Šiandien Seime buvo pristatytos atlikto parlamentinio tyrimo dėl 2009-2010 metų finansinės krizės įtakos viešiesiems šalies finansams, vietinių ir regioninių krizės veiksnių bei aplinkybių, lėmusių beveik 15 proc. bendrojo vidaus produkto nuosmūkį, 18 proc. išaugusį nedarbo lygį šalyje ir daugiau kaip 3 kartus padidėjusią valstybės skolą, išvadų papildymas ir rekomendacijos Vyriausybei.

Pasak Biudžeto ir finansų komiteto Pirmininko, nustatyta, kad finansinės krizės metu tuometė Vyriausybė skolinosi nesilaikydama patvirtintos skolinimosi strategijos ir pasirinko skolintis neviešu būdu vidaus rinkoje, neišnaudojant tarptautinės paramos galimybės, tokiu būdu gerokai padidinant viešojo sektoriaus išlaidas, kurios sudarė net 2,1 mlrd. eurų sumą, permokant už gerokai aukštesnes palūkanas nei tuomet skolinosi kitos šalys. ,, Lietuvos Vyriausybė ne tik skolinosi brangiai, bet ir nusprendė dalį lėšų už aukštas, 8 procentus siekusias palūkanas perskolinti ,,Sodrai, o tai lėmė, kad ,,Sodra privalėjo sumokėti net 1,1 mlrd. eurų sumą siekusias palūkanas Finansų ministerijai’’, - sako Valius Ąžuolas.

Tai, kad Vyriausybės įpareigojimu ,,Sodrai buvo suteikti milijardinio dydžio įsipareigojimai, sumažėjo galimybė išsaugoti tvarią senatvės pensijų sistemą bei apskritai diskreditavo valstybinio socialinio draudimo modelį. Pristantant parlamentinio tyrimo išvadas daug dėmesio skirta ir valstybės remiamų būsto paskolų draudimo praktikai, kuri stokojo ekonominio pagrįstumo, nes teikiama papildoma netiesioginė valstybės garantija skatino gerokai sparstesnį ir netvarų paskolų namų ūkiams, nekilnojamojo turto kainų ir kitų ekonominių disbalansų augimą šalyje.

,,Valstybinis būsto kreditų draudimas leido kredito įstaigoms sumažinti prisiimamą būsto paskolų kredito riziką, perkeliant ją UAB ,,Būsto paskolų draudimas’’ įmonei, o iš tikrųjų - valstybei ir visiems mokesčių mokėtojms, - sakė Biudžeto ir finansų komiteto Pirmininkas Valius Ąžuolas. Šios valstybinio kapitalo įmonės apdraustų kreditų suma sudarė apie 1,2 mlrd. eurų sumą, nors jos nuosavas kapitalas 2008 m. pabaigoje tesudarė mažiau negu 9 mln. eurų.

Parlamentinio finansinės krizės tyrimo išvadų papildyme akcentuojama ir bankų sukelto palūkanų normų šoko bei manipuliavimo tarpbankinėmis normomis problema. ,,Krizę Lietuvoje gerokai pagilino tai, kad mūsų šalyje veiklą vykdę bankai stipriai užkėlė indėlių, paskolų ir ilgesnes tarpbankinio skolinimo palūkanų normas, - sakė Valius Ąžuolas. Taip pat konstatuota, kad 2005-2008 m. Lietuvos banko vykdyta atskirų bankų priežiūra nebuvo adekvati ir pakankamai efektyvi tam, kad užkirsti kelią itin sunkiai ekonomikos krizei.

Tyrimo išvadų santrauką rasite čia


 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų