2019-07-03 | Dainius Kepenis: verslo interesai neturi būti aukščiau nei gyventojų teisėtas lūkestis į sveiką ir švarią aplinką

Seimo narys, Sveikos gyvensenos komisijos pirmininkas Dainius Kepenis vertindamas oro taršos situaciją Klaipėdos mieste, teigia, jog Seime ir Vyriausybėje dedamos visos pastangos, siekiant padėti klaipėdiečių ir Klaipėdos rajono gyventojų šeimoms, kurios yra priverstos gyventi kenksmingomis sąlygomis. Seimo nario teigimu, joks verslas ir jo interesai neturi būti aukščiau už teisėtus žmonių lūkesčius gyventi sveikoje ir visoms amžiaus grupėms palankioje aplinkoje, todėl ragina kolegas Seimo narius palaikyti Klaipėdos bendruomenės kartu su Aplinkos apsaugos ministerija parengtus ir dar ruošiamus projektus, kurie reguliuos orą teršiančių įmonių veiklą.

Nemalonių kvapų bei kitos taršos problemos Klaipėdoje ir Klaipėdos rajone yra nuolat besikartojantis aktualus reiškinys, neretai susijęs su gamybinių objektų veikla. Sprendžiant šių problemų pasikartojamumo klausimą, Aplinkos ministerijos, Klaipėdos miesto ir rajono bendruomenių pastangomis yra keičiamas Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymas (AAVKĮ), Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymas (MATĮ), Aplinkos apsaugos įstatymas (AAĮ), Aplinkos monitoringo įstatymas (AMĮ).

„Socialiai atsakingas verslas yra fundamentinė siekiamybė. Be to, kiekvienas verslo subjektas turi laikytis veiklos leidimuose išduotų sąlygų, Lietuvos Respublikos įstatymų. Įstatymas negali būti grįstas interpretacijomis. Nepaisant to, Klaipėdos miesto ir rajono gyventojus daugelį metų, ypač šiltuoju metų laiku, pasiekia ypač nemalonūs, potencialiai sveikatai žalingi kvapai. Aplinkos ministerijos, Klaipėdos miesto bei rajono bendruomenių inicijuojamomis aplinkos apsaugos ir kitų įstatymų pataisomis siekiama didinti taršių, potencialiai sveikatai žalingų gamybinių objektų kontrolę bei suteikti daugiau įrankių šių objektų priežiūrą vykdančioms valstybės institucijoms. Visų šių įstatymų pokyčių tikslas – nemalonios, potencialiai sveikatai žalingos taršos eliminavimas iš gyvenamųjų miestų ir rajonų erdvių", - teigia Seimo narys Dainius Kepenis.

Į Klaipėdą spręsti nemalonių kvapų taršos problemas pagal kompetenciją kviesti ministrai ir jų atstovai, bendrauta su už aplinkosaugą atsakingais departamentų, valdybų vadovais.

Planuojamais įstatymų projektais yra numatyta ženkliai didinti baudas už taršių įmonių pažeidimus, didinti tašos mokesčius, griežtinama taršia veikla užsiimančių įmonių kontrolė.  Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo (AAVKĮ) projektu numatoma įtvirtinti, jog Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai be išansktinio įspėjimo bet kuriuo paros metu turi teisę patekti į pavedime nurodytą teritoriją, o asmenys, kurių  valdomoje teritorijoje ar objekte yra tašos šaltinis, turi leisti minėtiems Agentūros darbuotojams patektį į teritoriją. Siūloma, jog laboratorinių tyrimų išlaidas, jeigu yra nustatomi pažeidimai, apmoka teršėjas. Aplinkos apsaugos įstatymo (AAĮ) projektu sugriežtinama TIPK ir taršos leidimų išdavimo tvarka. Vienas pavyzdžių – jeigu 2 kartus per metus pažeidžiamos TIPK sąlygos, susijusios su neteisėtu teršalų išmetimu, atliekų sudarymu, laikymu ar apdorojimu, TIPK leidimai yra keičiami (galimas įmonės veiklos sustabdymas iki kol bus pašalinti pažeidimai). Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (MATĮ) projektu ženkliai didinami taršos mokesčiai. Pvz. mokesčio už į atomosferą išmetamus lakiuosius organinius junginius, nediferencijuotus pagal sudėtį, siūloma didinti nuo 4 Eur/t. iki 450 Eur/t. t.y. 112 kartų. Aplinkos monitoringo įstatymo (AMĮ) projektu siekiama nustatyti, kad ūkio subjektų aplinkos monitoringo programoje numatytus laboratorinius tyrimus ir matavimus galės atlikti tik akredituotos laboratorijos.

 
 
ATŠAUKIAMI LVŽS RENGINIAI

article thumbnailLaikantis Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro, kuriam vadovauja Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, rekomendacijų, ATŠAUKIAME visus LVŽS suplanuotus masinius renginius.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 21 d. kviečiame į susitikimus Kaišiadorių savivaldybėje.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 17 d. kviečiame į susitikimus Panevėžio krašte.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų