2019-01-21 | Europos Parlamentas pritaria didesniam Ignalinos AE uždarymo finansavimuiVakar Europos Parlamente (EP) įvyko vienas svarbiausių balsavimų Lietuvai. EP patvirtino galutinę savo poziciją, remiančią Lietuvą, o ne Europos Komisiją (EK) derybose dėl Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo programos finansavimo. „Džiaugiuosi, kad pavyko apginti mūsų šalies interesą, EP pritaria, kad Lietuva prisidėtų prie bendrų eksploatavimo nutraukimo darbų 14 proc. vietoj EK siūlomų 20 proc.“, – teigia EP narys Bronis Ropė.

Po kruopštaus darbo įtikinėjant kolegas, rengiant ataskaitą ir atremiant oponentų kritiką, B. Ropė pasiekė pergalę, įrodęs EP, kad nenukrypome nuo pažadų uždarydami Ignalinos AE ir nusipelnėme gauti Europos žadėtą paramą darbams užbaigti. Nors EK siūlo Lietuvai skirti 552 mln. eurų sumą Ignalinos AE uždarymo finansavimui 2021-2027 m., EP nusprendė palaikyti Lietuvos poziciją, kuri ES prašo skirti 780 mln. eurų. O tai reiškia Lietuvai papildomus  daugiau nei 220 mln. eurų.

„Lietuvai turi būti skiriama apie 220 milijonų eurų daugiau, nei siūlė EK. Be to, Lietuvos prisidėjimo dalis finansavime neturi būti didinama, kaip kad siūlo EK. ES pati turi apmokėti didžiąją dalį projekto – 86 proc. Tai sutaupo mums dar apie 50 milijonų. Tai pergalė, nes EP priėmė poziciją, labai palankią Lietuvai, kritikuojančią EK pasiūlymą. Anksčiau EP buvo itin skeptiškas Ignalinos AE uždarymo programos atžvilgiu, reiškė abejones, kritiką“, – pabrėžia B. Ropė.

Dėl atmestino ankstesnių Lietuvos vyriausybių požiūrio į europinių pinigų „įsisavinimą“ Briuseliui buvo betrūkstanti kantrybė. Įmonė nuolat vėlavo atlikti darbus, leido pinigų daugiau, nei suplanuota, todėl Europos audito rūmai 2016 m. pasiūlė Lietuvai skiriamą finansavimą sumažinti. Tai reiškia, kad už didesnę dalį brangių uždarymo ir išmontavimo darbų būtų tekę mokėti iš mūsų visų kišenės. Sustabdyti šį sudėtingą technologinį procesą, jam prasidėjus, jau neįmanoma.

2018 m. pradžioje LVŽS suformuota vyriausybė pakeitė ankstesnį, teisėsaugos įtarimų dėl galbūt neskaidraus įmonės turto pardavimo sulaukusį IAE vadovą. Įmonės darbas pagerėjo. Pasinaudojęs šia situacija, kol dar buvo nevėlu, Lietuvos žmonių deleguotas EP narys B. Ropė ėmėsi taisyti apgadintą Lietuvos reputaciją Europos akyse – įrodė, kad situacija pasitaisė, ardymo ir kuro išėmimo darbai vyksta sklandžiai.

„Pavyko pasiekti beprecedentį EP palaikymą: iš 618 net 569 europarlamentarai balsavo už Lietuvai palankią poziciją dėl Ignalinos AE finansavimo programos. Tai rodo, kad pelnėme EP pasitikėjimą. O toks EP sprendimas didins ir Lietuvos pasitikėjimą Europos institucijomis“, – įsitikinęs B. Ropė.

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų