2018-12-11 | R. Šarknickas: „Etikos sargų akibrokštas konservatoriui M. Majauskui: pažeisti viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimai“

„Privatūs interesai – aukščiau viešųjų“ – būtent tokią išvadą konservatoriaus Mykolo Majausko atžvilgiu galima daryti po to, kai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys, Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją su prašymu konstatuoti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos bei komisijos nario M. Majausko viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimų pažeidimą. Seimo Etikos ir procedūrų komisija pirmadienį nustatė, kad Seimo narys M. Majauskas turėjo interesų konfliktą ir pažeidė svarbiausių teisės aktų, reglamentuojančių viešųjų ir privačių interesų derinimą valstybės tarnyboje, reikalavimus.

Primenama, kad Etikos ir procedūrų komisija, vertino Seimo nario M. Majausko elgesį po to, kai šis Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdžio metu nenusišalino nuo balsavimo ir balsavo už su jo asmenybe susijusio klausimo išėmimą iš darbotvarkės. „Į tos dienos komisijos posėdžio darbotvarkės projektą buvo įtrauktas Seimo narių grupės kreipimasis, kad Savižudybių ir smurto prevencijos komisija įvertintų jos pačios nario M. Majausko elgesį, susijusį su #metoo skandalu, tačiau prieš tvirtinant darbotvarkę, vienam komisijos nariui paprašius išbraukti su M. Majausku susijusį klausimą, buvo balsuojama dėl to klausimo išėmimo. Ypač svarbu, kad pats Mykolas nenusišalino nuo balsavimo ir balsavo už klausimo išbraukimą, nors priešingu atveju šio klausimo svarstymas galimai būtų turėjęs neigiamų pasekmių jo tolimesnei, kaip Seimo ar komisijos nario, karjerai. Komisijos posėdžiai nuo šiol yra transliuojami tiesiogiai ir visuomenei pamačius šį Seimo nario veiksmą, ji neliko abejinga ir manęs, kaip komisijos pirmininko, prašė pateikti savo nuomonę. Dėl tokios visuomenės reakcijos ir buvo priimtas sprendimas kreiptis į etikos sargus“, – nurodė Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas R. Šarknickas.

Etikos ir procedūrų komisija pirmadienį pateiktame atsakyme nurodė, kad kiekvienas Seimo narys privalo vengti interesų konflikto tarp Seimo nario privačių ir viešųjų interesų. Kaip nurodė komisija, jeigu Seimo narys klausimo svarstyme turi privatų interesą, jis privalo apie tai informuoti posėdžio pirmininką ir nusišalinti nuo tolimesnio klausimo svarstymo bei balsavimo. Atsižvelgiant į tai, kad šių veiksmų Seimo narys M. Majauskas, turėdamas privatų interesą, nepadarė, Seimo Etikos ir procedūrų komisija pateikė objektyvų vertinimą, kad Seimo narys privalėjo nedalyvauti balsavime ir nusišalinti.

Nors kita institucija – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija – netiria ir nevertina valstybės politikų, taigi ir Seimo narių, elgesio, visgi, savo pateikiamose rekomendacijose bei paaiškinimuose ji taip pat yra pasisakiusi, kad tokiais atvejais asmuo yra suinteresuotas išbraukti klausimą iš darbotvarkės ir išvengti neigiamų padarinių, todėl jo dalyvavimas klausimo svarstyme bei balsavime yra neteisėtas ir sąlygojantis interesų konfliktą.

Atkreiptinas dėmesys, kad Konstitucijos 59 straipsnis įtvirtina, kad Seimo nariai, eidami pareigas, vadovaujasi valstybės interesais. Taigi, pati Konstitucija įtvirtina valstybės interesų viršenybės principą, dėl ko bet koks viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimų pažeidimas yra laikomas antikonstitucišku ir netgi yra pakankamas pagrindas pradėti apkaltos Seimo nariui procedūrą pagal Seimo statutą.

Komentuodamas Etikos ir procedūrų komisijos atsakymą Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas nurodė: „Neapeliuoju į M. Majausko sąžinę, tačiau norėčiau, kad dabar, turint objektyvų atsakymą, savo elgesį deramai įsivertintų ir padarytų išvadas, kadangi tiek paties Seimo, tiek komisijos veikloje neteisėtas elgesys nėra toleruojamas. Dabar – interesų konfliktas tik dėl jo elgesio, vėliau, galbūt, bus ir daug grubesnis pažeidimas. Tai moralės klausimai – kas Seimo nariui yra svarbiau: valstybės ar asmeniniai interesai?“

 

Daugiau informacijos:
Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas
Robertas Šarknickas
Mob. 8 668 42154

 
 
LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. gegužės 17 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų