2018-11-03 | Naujoji žalioji banga Europoje

Sekmadienį Vokietijos Žalieji šventė dar vieną istorinę pergalę rinkimuose. 6 milijonus gyventojų turinčioje Hesse (ten, kur visiems žinomas Frankfurtas prie Maino) žemėje žalieji surinko 20 proc. rinkėjų balsų. Toks palaikymas užvakar kaip ir prieš dvi savaites Bavarijoje uždega naują viltį, kad kitų metų Europos Parlamento rinkimuose triumfuos ne radikalai, o būtent - žalieji.


Dalinuosi darbinės kelionės į Europos Parlamentą Strasbūre rezultatais. Rašau tik tai, kas gali turėti naudos Lietuvos žmonėms ir mūsų sprendimams Seime. Per dieną su puse turėjom virš 10 susitikimų su aukščiausiais pareigūnai - Parlamento vicepimininke, komitetų, frakcijų vadovais, o taip pat savo srityse stiprią lyderystę demonstruojančiais parlamentarais.

Labai svarbi tema, kurios beveik nežinome Lietuvoje yra TAX JUSTICE (mokesčių teisingumas). Daugiau https://www.greens-efa.eu/en/priority/group/tax-justice/

Europos Parlamentas ir ypatingai žaliųjų grupė padarė didelį įdirbį kuriant teisingesnės ES mokesčių sistemos pagrindus. Labai tikėtina, kad artėjančiuose rinkimuose ši tema bus viena svarbiausių. Pagal EP narių sumanymą ES turi atsirasti teisinis reguliavimas pagal kurį stambios įmonės turėtų mokėti pelno mokesčius ten, kur jos parduoda savo prekes. Dabar įmonę registruoji Olandijoje, prekes parduoti Lietuvoje, o pelno mokestis - olandams. Žaliųjų dėka ES jau dabar yra padariusi nemažą pažangą kovojant su mokesčių vengimu, įvairių mokestinių "rojų" užkardymu, tačiau esminiai pokyčiai mūsų laukia po 2019 m. gegužės. Labai tikiuosi, kad ES rinkėjai vertins tokias idėjas. Jos gali atnešti konkrečią naudą konkrečiai visuomenei. Panašu, kad rinkėjai iš tiesų bus racionalūs ir populistų saulė pamažu nusileidžia. Žalieji laimi vis daugiau, radikalai, antiislamistai, antisemitai, dešinieji populistai pralaimi vis dažniau. Rinkimai Bavarijoje prieš mėnesį ir Hessen žemėje užvakar Vokietijoje parodė, kad žaliųjų populiarumas siekia 19-20 proc., o populistai neauga. Tai labai gera žinia Europai ir Lietuvai.

Kita tema yra trumposios maisto grandinės. Tai tradicinė žaliųjų tema. ES lygmeniu šia tema dirba mūsų Europos Parlamento narys Bronis Ropė. Jo dėka reglamentuose atsirado trumposios grandinės sąvokos. Bet ūkininko galimybę pasiekti valdišką vartotoją Lietuvoje (mokyklos, darželiai, ligoninės) vis dar nepakankamai remiama. Vis dar neadaptavome savo viešųjų pirkimų taisyklių viešojo intereso, ekologinio ūkininkavimo tikslų link. Su Austrijos atstovu Europos Parlamente Thomu Waitz kalbėjome apie plynuosius miško kirtimus. Jis kaip miško ūkio savininkas (!) pasakojo kaip absurdiška yra remti plynuosius kirtimus ir pažadėjo atsiųsti savo išsamią paskaitą ta tema. Su Suomijos, Olandijos, parlamentarais kalbėjome apie žiedinę ekonomiką, klimato kaitą, žemės ūkio politikos reformą, prevencinės medicinos ir sveikos gyvensenos propagavimą. Žaliųjų teigimu, Europos Sąjunga gali daryti daug daugiau nei daro dabar nepriklausomų nuo farmacijos pramonės sveikatos tyrimų srityje. Maždaug pusę valandos atsakinėjome į žaliųjų parlamentarų klausimus jų frakcijose posėdyje. Man teko paaiškinti, kodėl Seime buvo sudaryta LRT komisija ir kad Lietuvos valdantieji visada gerbė ir gerbs visuomeninio transliuotojo laisvę.

Tomas Tomilinas

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų