2008-10-07 | Valstiečiai liaudininkai: Lietuvai reikalingas europinis gerovės modelis

Kaip niekad stiprią komandą artėjantiems Seimo rinkimams subūrusi Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga (LVLS) parengė išsamią programą, kurioje numatyta subalansuota plėtra daugelyje gyvenimo sričių. Tradiciškai tarp prioritetų – socialinė politika, orientuota į mažas pajamas gaunančius dirbančiuosius, pensininkus, jaunas šeimas. Plačiau šia tema kalbamės su partijos pirmininke Nepriklausomybės akto signatare prof. Kazimiera Prunskiene.

- Kokie pagrindiniai valstiečių liaudininkų socialinės politikos akcentai?
- Turime labai aiškų tikslą – užtikrinti saugią gerovę visiems Lietuvos žmonėms. Mes renkamės šiuo metu Europos Sąjungoje dominuojančią socialiai atsakingą rinkos ekonomiką, o ne kai kurių ekspertų siūlomą visiškai nereguliuojamo kapitalizmo modelį. Puikiai suprantame, jog ne visi žmonės geba vienodai prisitaikyti, todėl valstybė privalo padėti socialiai jautriausioms grupėms – neįgaliesiems, vyresnio amžiaus žmonėms, o taip pat mažai uždirbantiems, jaunoms šeimoms. LVLS pasisako už tolygią plėtrą, siekiame, kad kiekvienas žmogus Lietuvoje jaustųsi saugus, galėtų gyventi pasiturinčiai ir oriai nebūdamas prašytojo vaidmenyje.

- Kokiomis priemonėmis ketinate įgyvendinti šiuos tikslus?
- Aiškiai deklaruojame būtinybę neapmokestinti minimalios algos. Tai padėtų siekti socialinio teisingumo, mažinti atotrūkį tarp mažas pajamas gaunančių ir turtingųjų. Manome, jog tai pažangesnis būdas nei progresiniai mokesčiai.
Šis metodas patrauklus tiek visuomenei, tiek ir verslui, kadangi įmonės neapkraunamos papildoma našta. Jeigu pavyktų įgyvendinti minėtą programinę nuostatą, minimalų atlyginimą, pvz., kai jis pasieks 1000 Lt, uždirbantis žmogus “į rankas” gautų visus 1000 litų. Darbuotojas, kurio atlygis siekia 2000 litų, už pirmąjį tūkstantį mokesčių nemokėtų, jie būtų skaičiuojami tik nuo antrojo tūkstančio. Taigi, kuo didesnė alga, tuo ir mokesčiai didesni, kuo pajamos mažesnės, tuo daugiau jų atitenka ne valstybės biudžetui, o žmogaus poreikiams.
Žinoma, yra ir daugiau neatidėliotinų sprendimų reikalaujančių klausimų: pensijų, socialinių išmokų didinimas, socialinio būsto plėtra, tolesnis paramos šeimai stiprinimas, aktyvi kova su kainų augimu ir kita. Manome, jog pensijos, išmokos turi būti susietos su gyvenimo realijomis -  ekonomikos augimu, infliacija, kitais svarbiais rodikliais.

- Kokius matote svertus valdyti kainų augimą?
- Kainų šuolį didele dalimi diktuoja energetinių resursų brangimas. Tad neatsitiktinai valstiečiai liaudininkai nuosekliai dirbo energetikos srityje. Puikiai pamenu, jog ilgą laiką buvome vieninteliai garsiai deklaravę atominės energetikos tęstinumą Lietuvoje.  Dirbome ir dirbsime, kad mūsų šalyje būtų pastatyta nauja branduolinė elektrinė, o iki to laiko, kol atsiras naujas reaktorius, pratęstume dabartinio bloko veiklą. Tai nuolat pabrėžiame  susitikimuose su užsienio partneriais, įtikinėjame, kad Lietuvai gyvybiškai būtina turėti atominę elektrinę ir po 2009 metų. Yra pagrįstų lūkesčių, kad mūsų balsas bus išgirstas, bet tuo turi realiai užsiimti patys Vyriausybės vadovai.
Ne mažiau svarbu didinti energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, didinti paramą daugiabučių renovacijai.

- Valstiečių liaudininkų iniciatyva Seime priimta Šeimos koncepcija, ar numatote tęstinumą šeimos stiprinimo politikoje?
- Tradicinė šeima – tai neabejotina vertybė, mūsų valstybės pamatas. Džiugu, kad šią nuostatą įtvirtino ir Parlamentas. Esame pasiruošę tęsti šeimos stiprinimo politiką aktyviai sprendžiant būsto problemą: būtina sukurti kreditų subsidijavimo politiką, skatinti socialinio būsto plėtrą, kompensuoti dalį šildymo išlaidų. Taip pat privalome kurti šeimoms pritaikytą socialinę infrastruktūrą – vaikų žaidimo aikšteles, dienos užimtumo centrus, poilsio zonas; gerinti įvairių paslaugų tarp jų – sveikatos prieinamumą. Ypač svarbu užtikrinti išsilavinimo prieinamumą ir kokybę.
Neabejoju, kad  kartu mes galime užtikrinti  saugią gerovę visiems!

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų