2008 08 26 | A. Staponkienė: Vyriausybė nenori sumažinti pensijų fondų valdytojų galių

Vyriausybė nusiteikusi prieš pensijų fondus valdančių įmonių galių sumažinimą. Seimo narių siūlymai pensijų fondų pelningumą tiesiogiai susieti su klienų mokamomis įmokomis veikiausiai nebus palaiminti Vyriausybėje.

2008 08 26 | A. Staponkienė: Vyriausybė nenori sumažinti pensijų fondų valdytojų galių

Vyriausybė nusiteikusi prieš pensijų fondus valdančių įmonių galių sumažinimą. Seimo narių siūlymai pensijų fondų pelningumą tiesiogiai susieti su klienų mokamomis įmokomis veikiausiai nebus palaiminti Vyriausybėje.

Ministrų kabinetui siūloma nepritarti dviem įstatymų projektams, kuriais siekiama apriboti pensijų fondų valdytojų galimybes iš klientų imti mokesčius ir leisti fondų dalyviams bėgti iš privačių fondų atgal į „Sodrą". Pataisų iniciatoriai vis dėlto tikisi, kad šiems siūlymams Seimas pritars dar iki rinkimų, nepaisydamas Vyriausybės pasipriešinimo.

Pakirstų visą pensijų sistemą

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SAMD) nepritaria Seimo narės Aldonos Staponkienės iniciatyvai perrašyti Pensijų kaupimo įstatymą taip, kad pensijų fondų valdytojai iš klientų mokesčius imti galėtų tik tokiu atveju, jei jų administruojami fondai duoda pelno. Esą įmokų susiejimas su fondų pelningumu „būtų pavojingas patiems pensijų fondo dalyviams" ir „formuotų neigiamą pensijų kaupimo sistemos įvaizdį bei visuomenės nepasitikėjimą šia sistema".

 A.Staponkienės teikiamame įstatymo projekte taip pat siūloma iš klientų imti tik su fondo valdymu susijusius atskaitymus -  kitus mokesčius esą turėtų prisiimti pati pensijų kaupimo bendrovė.

 SADM nepritaria ir kitam A.Staponkienės Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimui, kuriuo siūloma suteikti teisę pensijų fondo dalyviui vieną kartą vienašališkai nutraukti pensijos kaupimo sutartį nepereinant į kitą pensijų fondą ir grįžtant atgal į „Sodrą". Kaip savotišką garantą, kad klientai neišsilakstys po poros mėnesių, Seimo narė siūlo įvesti minimalų dalyvavimo pensijų fonde terminą. Tiesa, ne ilgesnį, kaip treji metai.

Anot SADM, toks įstatymo pakeitimas neigiamai paveiktų fondų dalyvių turtinius interesus, pakirstų visos pensijų sistemos ir valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros") stabilumą.

Vyriausybės nuomonė - ne lemiama

Pataisų iniciatorė A.Staponkienė „Respublikai" teigė nenustebusi dėl neigiamos SADM ir turbūt visos Vyriausybės pozicijos. Tačiau pašnekovė pabrėžė SADM  išvadoms nepritarianti ir sieksianti, kad Seimas jos siūlomas Pensijų kaupimo įstatymo pataisas priimtų dar iki spalį vyksiančių rinkimų.

„Neįvyktų nieko „Sodroje” - juk visi žmonės iš privačių fondų į „Sodrą" negrįžtų. Tačiau dalis žmonių, kurie jaučia, kad dalyvaujant fonduose sumažės jų pensijos, turi turėti teisę grįžti į „Sodrą". Daugelis netoli pensijinio amžiaus esančių žmonių, jei negrįš į „Sodrą", išėję į pensiją iš fondų gaus mažiau, nei būtų gavę iš valstybinio fondo", tikino A.Staponkienė.

„Kai buvo kuriama šita pensijų sistema, buvo manoma, kad pinigai bus investuojami čia, Lietuvoje. Tačiau dabar beveik visi jie investuojami užsienyje. Tad kur čia išloši valstybei ar žmonėms?" - pridūrė Seimo narė.

Įmonių galios atrodo per didelės

A. Staponkienė taip pat pabrėžė, kad dabar galiojantis įstatymas fondus veikiančioms bendrovėms suteikia per daug galių. Esą net nuostolingą fondą klientui įpiršusi bendrovė turi teisę iš kliento imti milžiniškas sumas.

 „Įstatymas leidžia imti iki 10 proc. administravimo mokestį. Ne nuo pelno - nuo įmokėtos sumos. Ačiū Dievui, dar nėra fondų, kurie imtų po 10 proc., bet įstatymas jiems tai leidžia", - piktinosi politikė.

 Beje, pastaraisiais mėnesiais migravimas tarp fondų ir pensijų kaupimo bendrovių pastebimai suaktyvėjo. SADM duomenimis, per pirmus septynis šių metų mėnesius pensijų kaupimo bendrovę  pakeitė beveik tiek pat žmonių, kiek per visus praėjusius metus.


Šarūnas ČERNIAUSKAS
„Respublikos" informacija

 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų