2018-09-25 | Bendroji žemės ūkio politika: būtina greita reakcija jau šiandien

Europos Sąjungai pirmininkaujanti Austrija šią savaitę į Vieną sukvietė visus ES žemės ūkio ministrus. Neformaliame susitikime buvo keičiamasi nuomonėmis dėl ES bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) ateities po 2020 m. Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys paragino ne tik galvoti apie ilgametę perspektyvą, bet greitai reaguoti jau dabar, nes emigruojantiems ir ūkius parduodantiems Lietuvos ūkininkams pagalbos reikia šiandien.

Atkreipdamas visų ministrų dėmesį į sparčiai plintančio afrikinio kiaulių maro (AKM) problemą, ministras G. Surplys pabrėžė, kad šiandien didžiausias iššūkis tenka valstybėms narėms, kuriose AKM nustatomas kiaulių laikymo vietose. Šiuo metu ES apribojimai taikomi visiems be išimties komerciniams ūkiams, neatsižvelgiant į juose taikomų biosaugos reikalavimų lygį. Įvestas zonavimas dar labiau apsunkina kiaulininkystės sektoriaus padėtį, nes sveikos kiaulės, užaugintos III zonoje, negali būti išvežtos į valstybes, neužkrėstas AKM. „Ar gali kiaulių augintojai šiandien tikėtis Europos Komisijos priemonių, skirtų padengti kainų skirtumą, kuris susidarė dėl pritaikytų apribojimų įvedant III-ąją zoną?“ – klausė ministras.

Mūsų šalį pernai užklupusios liūtys, o šiemet visą Europą kamuojanti sausros problema patvirtina – būtina rizikos valdymo priemonė. Ministras G. Surplys pasigedo ir didesnio ES jautrumo dėl žemdirbių patirtų nuostolių.

„Labai svarbu, kad pakankamas dėmesys būtų skiriamas ūkininkų ekonominei motyvacijai. Tik taip galime turėti efektyvią aplinkai draugišką žemės ūkio politiką“, – kalbant apie didėjančias aplinkosaugos ambicijas sakė ministras G. Surplys. Ministras taip pat ragino tinkamą dėmesį skirti vietovių su gamtinėmis kliūtimis rėmimui. Lietuvoje kaimo gyventojų emigracija, ypač iš nepalankių ūkininkauti vietovių, yra didžiausia tarp ES valstybių.

Lietuvai labai svarbi smulkių ūkių plėtra. Tokiems ūkiams skatinti ypač reikalingos nesudėtingos rėmimo priemonės, nereikalaujančios rengti verslo planų. Turėtų būti užtikrintas lankstumas šalims pačioms apsibrėžti priemones atsižvelgiant į specifinius kiekvienos poreikius.

ES pagaminti aukštos kokybės maisto produktai jau seniai užsitarnavo vartotojų pripažinimą visame pasaulyje. Pasak Lietuvos ministro, didėjantis tokios produkcijos poreikis visuomenėje atveria ūkininkams galimybes gaminti mažiau ir uždirbti daugiau. Lietuvoje šis procesas nestovi vietoje: pradedamos rengti sveiko maisto konferencijos, startavo trumpoji tiekimo grandinė – ūkininkai tiekia ekologišką maistą Ukmergės darželiams.

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų