2018-06-21 | Guoda Burokienė. Atsinaujinusi Valstybės tarnyba taps modernesne ir patrauklesne

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) jau ne vienerius metus tobulina Valstybės tarnybos įstatymą. Prie šio įstatymo buvo pradėta dirbti dar praėjusioje Seimo kadencijoje. Valstybės tarnybos įstatymas labai reikalingas tam, kad galėtume modernizuoti ir padaryti patrauklią valstybės tarnybą. Juk valstybės tarnyba neatsiejama nuo pačios valstybės, o tarnautojas neretai siejamas su biurokratizmu, neveiksnumu ir tai atspindi žmonių požiūrį į mūsų valstybę.

Praėjusiais metais VVSK komitete buvo siūloma keisti tik kai kuriuos Valstybės tarnybos straipsnius, tačiau tai buvo atmesta, laukiant platesnės reformos. Ir pagaliau nuo šių metų pradžios Vidaus reikalų ministerija parengė naują įstatymo projektą, kuris dar kelis mėnesius Seime buvo tobulinamas. Buvo sukurtos trys darbo grupės, vyko keli klausimai. Įvertinus gautus Seimo narių, įvairių institucijų, įstaigų ir asmenų pastabas bei pasiūlymus, buvo parengtas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas.

Patobulintame įstatymo projekte yra išimtos ūkinės techninės veiklos, išplėsti, papildyti valstybės tarnybos principai, kuriais įtvirtinta koks valstybės tarnautojas turi būti, detalizuotos etikos normos. Priimant į valstybės tarnybą, numatyta centralizuota valdininkų atranka, tuo užkertant kelią nepotizmui ir didinant profesionalumą.

Naujame įstatyme bus atsisakoma vertinimo komisijų, tačiau paliekama galimybė, žmogui reikalaujant, jei jis buvo prastai įvertintas, vėl sudaryti komisiją, įtraukiant profsąjungos atstovus bei atstovus iš Vidaus reikalų ministerijos. Taip pat atsiranda mentoriaus pareigybė, kur valstybės tarnautojas, išėjęs į užtarnautą poilsį, galėtų savo patirtį valstybės tarnyboje perduoti jaunimui. Nebelieka valstybės tarnautojo kategorijų, o įvedamas pareigybių koeficientas. Tuo būdu realiai visiems valstybės tarnybos tarnautojams atlyginimai kiltų. Paliekama nemaža diskrecija (teisė spręsti) vadovui, už valstybės tarnautojų nuveiktus darbus skirti didesnį atlyginimą. Taip pat ženkliai didinamas profsąjungų vaidmuo valstybės tarnyboje.

Įvedamas pretendentų rezervas, kur geri valstybės tarnybos tarnautojai, nepatekę į valstybės tarnybą, po konkurso likę antri lengvesniu, supaprastintu dalyvavimo konkurse būdu galėtų pretenduoti į kitas pareigybes.

Paliekama valstybės tarnautojo teisė į kvalifikacijos kėlimą valstybės lėšomis, esant viešajam poreikiui. Įtvirtinama ir nauja atostogų tvarka – kas 5 metus valstybės tarnautojui bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Maksimalus atostogų skaičius sieks 37 darbo dienas. Taip pat įvedamas vadovaujančias pareigas einančių tarnautojų politinis neutralumas, išskyrus politinio pasitikėjimo tarnautojus. Savivaldybėms paliekama išimtinė teisė turėti skyrių pavaduotojus, nes visur kitur jų nelieka. Taip pat paliekamos priemokos už papildomą darbą, įvedamos įvairios skatinimo priemonės.

Jei Valstybės tarnybos įstatymas Seime bus priimtas, naujoji redakcija įsigaliotų nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Tikiuosi, jog įsigaliojus įstatymui, padidės valstybės tarnybos patrauklumas. Valstybės tarnyba atsinaujina, atsijaunina ir laukia gabių, darbščių, entuziastingų žmonių.

 

Guoda Burokienė,
Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė,
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė,
tel. 8 668 42676

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų