2018-05-03 | L. Stacevičius: Pagrindinės daugiabučių namų administravimo problemos kyla iš savo teisių nežinojimo

Lietuvos Respublikos Seimo nario Lauro Stacevičiaus iniciatyva įvyko apskritojo stalo diskusija „Daugiabučių namų administravimo gerinimo perspektyvos“. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos viceministrė Rėda Brandišauskienė. Pranešimus renginyje skaitė: Aplinkos ministerijos Būsto skyriaus vyr. specialistas Marius Žvinklis, Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas, Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos Energetikos ekspertas Rimantas Zabarauskas, Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis, Pastatų sertifikavimo ekspertų asociacijos tarybos pirmininkė Audronė Kučinskienė ir Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) prof. Raimondas Šadzevičius. Taip pat pasisakė daugiabučių namų administratorių, bendrijų, gyventojų atstovai.

Daugiabučių namų administratoriai nevykdo savo tiesioginių funkcijų

Šiuo metu Lietuvoje 50 savivaldybių turi apie 33 tūkst. daugiabučių namų. Administratoriai prižiūri daugiau nei 15 tūkst. namų, bendrijos – daugiau nei 8 tūkst., jungtinės veiklos sutartimis administruojami daugiau nei 5 tūkst. namų. Vienas administratorius vidutiniškai valdo 25 namus. Daugiau nei 4 tūkst. namų neturi valdytojo.

Seimo nariui L. Stacevičiui inicijavus diskusiją su Aplinkos ministerija ir atkreipus dėmesį į didėjantį gyventojų skundų skaičių buvo atliktas tyrimas ir rasta, kad daugiabučių namų administratoriai nusižengia įstatymui ir neatlieka jiems paskirtų funkcijų.

Aplinkos ministerija nustatė, kad bendrijos valdymo organai per metus vidutiniškai įvykdo 1845 pažeidimus, tokius kaip:

1. Netinkamas namo techninės priežiūros organizavimas ir vykdymas.

2. Neteikiama informacija apie įvykusius susirinkimus, balsavimus raštu, vykdytus pirkimus.

3. Neperrenkami valdymo organai.

Tiesioginių daugiabučių namų administratorių veiklos pažeidimų būna per 1400, kurių pobūdis:

1. Neteikiama informacija, nevykdomi teisėti reikalavimai.

2. Kaupiamos lėšos naudojamos ne pagal paskirtį.

3. Netvirtinami ilgalaikiai ir metiniai planai.

Rengiamas naujas teisinis reguliavimas problemoms spręsti

Aplinkos ministerijos viceministrė Rėda Brandišauskienė tikina, kad daugiabučių namų administravimo problemoms ministerijoje yra skirtas prioritetas, kad kuo greičiau būtų panaikintos identifikuotos gyventojų ir administratorių bėdos.

„Esame suplanavę rudenį paruošti naują įstatymo projektą. Bus aptartos visos daugiabučių namų bendrosios nuosavybės valdymo formos: administravimo, bendrijų klausimai, jungtinės veiklos atvejai. Iš esmės peržiūrėsime dabar galiojantį teisinį reguliavimą. Nebelopysime esamų įstatymų, o sukūrę naują adaptuosime esančiai situacijai“, – tikino aplinkos viceministrė.

Taip pat šiuo metu ministerija jau parengė pavyzdinės kontrolės taisykles, pagal kurias savivaldybių tarybos tvirtinsis savo taisykles: tikslas – skaidresnė valdytojų kontrolė.

Numatomi esminiai pakeitimai – įvedami planiniai valdytojų veiklos patikrinimai, kurių tikslas – surinkti ir įvertinti informaciją apie valdytojo veiklą teikiant bendrojo naudojimo objektų administravimo paslaugas, ir suteikti jam metodinę pagalbą.

Daugiabučių namų administravimo problemos kyla dėl savo teisių nežinojimo

Seimo narys L. Stacevičius pabrėžė, kad ryškiausiai pastebimos problemos yra negebėjimas pasinaudoti savo įstatymu užtikrintomis teisėmis.

„Problema yra savo teisių nežinojimas. Įstatymo leidėjas aiškiai numato bendrojo naudojimo objektų administratorių teises ir pareigas, o butų savininkams – jų teisių gynybos užtikrinimo mechanizmą, tačiau būsto savininkai tuo nepasinaudoja, nes tiesiog nežino, nesigilina ar nesupranta, kas parašyta įstatyme“, – sako L. Stacevičius.

Pagrindinis siūlymas – daugiabučių savininkus nuolat šviesti, mokyti, pristatyti jiems jų teises. Butų savininkai vieni kitus turi konsultuoti, padėti suprasti ir kartu siekti bendro žinojimo, savo teisių išnaudojimo.

Seimo narys mano, kad padidinti gyventojų informuotumą būtų galima per metus bent kelis kartus rengiant mokymus ar kursus, kuriuose būtų aptariamos naujausios tendencijos, pokyčiai įstatymuose, teisėse, pareigose ir kt.

Siūloma išleisti atmintines/metodines knygeles, kurias galima būtų išdalinti butų savininkams, kad prireikus šie turėtų reikiamą informaciją.

Seimo narys L. Stacevičius, siekdamas daugiabučių namų administravimą padaryti lengvesnį, skaidresnį ir aiškesnį, inicijuos tolesnes diskusijas šiais klausimais.

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų