2018-02-23 | Jonas Jarutis: Kodėl daugiavaikių šeimų bijo buvusi finansų ministrė?

Prieš keletą dienų kartu su kolega Robertu Šarknicku registravome Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisą, kuria siūlome grįžti prie klausimo, jog valstybė turi aktyviai remti daugiavaikes šeimas, remti tokį kelią pasirinkusius piliečius, skatinti gimstamumą.

Mūsų idėja netrukus buvo pastebėta opozicijos atstovų ir buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės. Socialiniuose tinkluose nevengta šmaikščių pastabų ir kritikos. Nesiimsiu veltis į šmaikštumo varžybas, tačiau noriu atkreipti dėmesį į keletą esminių gyvenimo vertybių, kurių nebijau atvirai ginti.

Pirma, štai ir šiandien Seime vykusioje konferencijoje „Rūpestis dėl ateities visuomenės: demografija ir šeimos politika Baltijos ir Vidurio Europos šalyse“ diskutuota, kad daugiavaikės šeimos Lietuvoje tampa išimtimi. Mūsų šalyje gimsta labai mažai trečiųjų ir ketvirtųjų vaikų šeimoje. Nuolat mažėja vaikų. Pavyzdžiui, statistikai skaičiuoja, kad 2005 metais vaikų iki 17 metų amžiaus buvo 726 tūkstančiai, o 2016-aisiais tik 518 tūkstančių.

Visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, 2011 metais Lietuvoje gyveno 362,7 tūkst. šeimų su vaikais iki 18 metų (tik 42,1 proc. visų šeimų). Iš jų 58,2 procento šeimų augino vos po vieną vaiką, 33,7 procento šeimų – po 2 vaikus, ir tik 8,1 procento šeimų – po 3 ir daugiau vaikų.

Antra, būtent valstybė privalo imtis iniciatyvos ir finansiškai bei kitaip skatinti socialiai atsakingas (t.y. dirbančias) šeimas apsispręsti turėti daugiau negu vieną ar du vaikus. Skaičiuojama, jog ekonomikos augimui daugiau teigiamos įtakos turi darbo rinkoje esantys ir mokesčius mokantys (net jei mokesčiai tam tikrai grupei asmenų būtų sumažinti) piliečiai. Todėl, nuo sausio 1 dienos pradėjus veikti universaliam Vaiko pinigų mechanizmui, būtina nepamiršti ir tikslingai dirbančių tėvų skatinimui orientuotų priemonių.

Trečia, valstybės parama turi būti plečiama. Galima būti tik liūdnai priminti, kad buvusi finansų ministrė turėjo visapusiškai išsamią informaciją, jog vaikams skirta PNPD lengvata buvo naudojama tik „turtingojo“ visuomenės sluoksnio, kas tik didino ir aštrino socialinę atskirtį. Šiandien jau aišku, kad būtent Ingrida Šimonytė turėtų prisiimti atsakomybę, jog nieko nepasiekė spręsdama akivaizdžią problemą, kai „vaikams“ skirta GPM lengvata pasiekdavo, grubiai tariant, tik kas antrą vaiką.

Jeigu sutariame, jog visa tai yra problema, turime imtis priemonių. Žinoma, mūsų pateiktas siūlymas yra tikslintinas ir koreguotinas. Todėl jį teikiame kaip kvietimą diskusijai ir neabejojame, jog sulauksime ne tik emocionalių, bet ir konstruktyvių siūlymų, kaip jis turi būti tobulinimas. Juk siekiame to paties tikslo – daugiau gražiai gyvenančių vaikų Lietuvoje. Ar ne?

 

Jonas Jarutis,
Seimo LVŽS frakcijos seniūno pavaduotojas

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų