2018-02-06 | Mindaugas Puidokas: Besiskundžiančius biurokratais reikia ginti įstatymais

Norisi, kad Lietuva keistųsi, o žmogus joje taptų esmine vertybe. Dėl to svarbu, kad kiekvienam Lietuvoje, susidūrusiam su problema, sprendimas būtų randamas nebaudžiant jo paties už savų teisių gynimą. Deja, šiuo metu mūsų šalies piliečiai gali susidurti ne tik su biurokratiniu požiūriu, bet net su nuobauda už skundo teikimą.

Mano siūlomų Lietuvos Respublikos Viešojo administravimo įstatymo pakeitimų tikslas – išvengti tokių absurdiškų situacijų, kada gindamas savo teises asmuo susiduria su dar didesnėmis problemomis.

Nors teoriškai galioja nuostata, neleidžianti viešojo administravimo institucijai, priimančiai administracinės procedūros sprendimą, bloginti asmens, teikiančio skundą, padėties, realybėje susiduriama su kiek kitokia praktika. Asmens padėtis dėl jo paties pateikto skundo negali būti pabloginama, o šios nuostatos nesilaikant pažeidžiamas kiekvienoje demokratinėje valstybėje egzistuojantis non reformatio in peius (draudimo keisti į blogąją pusę) principas. Vis dėlto, žinau ne vieną atvejį, kuomet žmogus, pateikęs skundą, dėl to dar ir yra nubaudžiamas. Tokiu būdu pabloginama jo ir taip prasta situacija.

Lietuvos Respublikos Viešojo administravimo įstatymo pakeitimais siekiu šiame įstatyme įteisinti, jau minėtą, non reformatio in peius principą. Šis principas reiškia, kad Viešojo administravimo institucija, priimdama administracinės procedūros sprendimą, negali pabloginti asmens, padavusio skundą, padėties.

Negalime taikstytis su neteisybe ir Lietuvos piliečius turime ginti įstatymais. Nors šiuo metu administracinėje teisėje galioja non reformatio in peius principas, jis iki šiol neįtvirtintas Viešojo administravimo įstatyme. Toks principas yra įtvirtintas visose Europos šalyse. Susiklosčius situacijai, kuomet asmens, paduodančio skundą, padėtis yra pabloginama, asmuo bijotų įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnyje piliečiams laiduojamą teisę kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus.

Jei pasieksime pokyčius, kuomet toks principas bus aiškiai įtvirtintas (lot. k. expressis verbis) teisinėje sistemoje, tai ne tik pagerins asmenų padėtį besiskundžiant ir besiginčijant su viešojo administravimo institucijomis, bet ir padės geriau realizuoti konstitucinį imperatyvą, nurodantį, kad valdžios įstaigos tarnauja žmonėms. Juk toks mūsų esminis siekis ir yra – aktyvūs piliečiai, kurie drąsiai kreipiasi į valstybės tarnautojus, reikalaudami kokybiško darbo, teisingų sprendimų ir operatyvių atsakymų į rūpimus klausimus.

 

Mindaugas Puidokas,
LR Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas,
LVŽS pirmininko pavaduotojas.

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų