2017-12-06 | Mitai apie vaiko pinigus

Antradienio rytą Seime vyko spaudos konferencija apie išmokų vaikams sistemos reformą Lietuvoje. Pasklidus mitams apie vaiko pinigus, sudėtingą biurokratinį kelią ir kitų išmokų praradimus, nuspręsta visuomenei dar kartą detaliai paaiškinti, kaip ši sistema veiks.

„Vaiko pinigų reformą matome kaip sisteminės socialinės apsaugos finansavimo ir bendro perskirstymo problemos sprendimą. Valstybė papildomai prie dabar skiriamų lėšų skirs vaikams daugiau nei 100 mln. eurų. Gimstamumo prognozės Lietuvoje išties liūdnos, o tokie solidūs pokyčiai išmokų sistemoje leidžia mums turėti ambiciją tuos rodiklius keisti. Nesakau, kad viskas pasikeis čia ir dabar, tačiau kasmet tolygiai didinant šeimai išmokamą sumą, matysime akivaizdžius pokyčius. Šiandieninis sprendimas – pirmas būtinas žingsnis siekiant pirmiausia nebediskriminuoti šeimų dėl pajamų, mokėti pinigus kiekvienam vaikui ir kasmet sumą pagal galimybes didinti iki 100 eurų po trejų metų“, – sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.

Pasak Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario T. Tomilino, nors paskleistas mitas apie tokios paramos netikslingumą, vaiko pinigai – tikslinga ir orientuota į atskirties mažinimą priemonė, kuri taikoma absoliučioje daugumoje Europos šalių. Todėl netiesa, kad vaiko pinigai didins asocialių, iš pašalpų gyvenančių šeimų gretas, kadangi vaiko pinigus gaus didžioji dalis šalies šeimų. Asocialios šeimos sudaro labai mažą dalį Lietuvos visuomenės ir joms vaiko pinigai bus ribojami pagal konkretų atvejį. Parlamentarui pritarė ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, pasak kurio, vaiko pinigai padės vienoms šeimoms lipti iš skurdo, o kitoms – jį mažinti. Ministro teigimu, 2016 metų duomenimis, per 30 proc. Lietuvos vaikų gyvena socialinėje atskirtyje, o skurdo lygis verčia ieškoti naujų galimybių efektyviau paskirstyti lėšas.

Spaudos konferencijoje paneigti ir nerimą kėlę gandai dėl biurokratinės procedūros, kurios bus privalu imtis norint gauti vaiko pinigus. Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Eitvydo Bingelio, ši procedūra nesiskirs nuo bet kokios kitos el. valdžios procedūros: reikės asmens duomenų ir banko sąskaitos numerio, į kurią pervedami pinigai. Šiuos duomenis reiks pateikti ne kasmet, o tik vieną kartą. Net pavėluotai pateikus informaciją pinigai bus išmokami už visą praeitą laikotarpį, o šeimos pajamos nevertinamos, nes tai – išmoka, nepriklausanti nuo šeimos turtinės padėties. Tačiau bus paliekama galimybė šeimoms, kurios mano, kad tokia išmoka jiems tikrai nereikalinga, duomenų neteikti. Be to, registraciją bus galima atlikti ne tik internetu, bet ir savivaldybėse.

Dar vienas ne mažiau visuomenę įbauginęs mitas – šeimos gyvenimo sąlygų tikrinimas. Sistema nesikeičia ir dabar daugiavaikės šeimos gauna vaiko pinigus ir niekas jų netikrina be rimto pagrindo, tokio kaip, pavyzdžiui, smurtas.

Socialinė ir vaikų apsauga veiks taip, kaip iki šiol, ir vaiko pinigai neturės jokios įtakos nei kitų šeimos gaunamų išmokų dydžiui, nei socialinių darbuotojų lankymuisi probleminėse šeimose. Labai svarbu paminėti ir tai, kad vaiko pinigai bus susieti su vaiku, o ne su jį auginančiais asmenimis. Tai reiškia, kad išmoka gaunama net jei vaiką augina seneliai, šeimyna ar pan.

„Tai – nauja ir visiškai atskirta nuo kitų išmoka. Todėl svarbu neklaidinti visuomenės: vaiko pinigai nei mažins kitų šeimos gaunamų išmokų, nei didins kokias nors prievoles. Nauja sistema yra palanki mažai uždirbantiems, o kitais metais bus palanki ir vidutines pajamas gaunantiems, kai vaiko pinigai bus didesni. Kalbos, kad PNPD pakeitimas vaiko pinigais sumažins bendrą šeimos krepšelį, yra niekaip matematiškai neįrodomos“, – sakė T. Tomilinas.

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų