2017-11-04 | Trūksta darbuotojų? Jie – šalia mūsų!

Praėjusius metus aukso amžiumi pavadinusios Lietuvos pramonės įmonės džiaugiasi augančiais pelnais, kuriuos, be kita ko, garantavo investicijos į modernizavimą ir technologines kompetencijas. Tiesa, džiaugsmo natelę šiek tiek temdo darbuotojų trūkumas, su kuriuo kovoti siūloma automatizuojant gamybos procesus. Tai, be abejonės, pramonės ateitis, reikalaujanti nemažų investicijų ir laiko planams įgyvendinti. Tačiau ar nereikėtų pirmiausia pasinaudoti egzistuojančiais resursais, kuriuos pasitelkus jau dabar galima išplėsti gamybos pajėgumus.

Vis garsiau skamba balsai, teigiantys, kad trūksta dirbti norinčių žmonių, bet neretas pamiršta apie 120.000 darbingo amžiaus neįgaliųjų, iš kurių šiuo metu darbo santykiais susaistyti tik apie 47.000. Didžioji dauguma likusiųjų trokšta dirbti, užsidirbti ir oriai gyventi. Oriai – ne tik uždarbio prasme, bet ir jaučiant savigarbą, kad esi reikalingas, gali prisidėti prie įmonės, kuri patikėjo tavimi, klestėjimo. Neįgalus žmogus netampys plytų ar grūdų maišų, tačiau jis gali atlikti daugybę kitų darbų – programuoti, valdyti mašinas, tikrinti kokybę ir panašiai.

Tiesa, vien paskelbti konkursą neužtektų. Neįgaliųjų įdarbinimas turi niuansų – galbūt reikėtų pritaikyti darbo vietą, apmokyti naują žmogų, paruošti ir kolektyvą darbui kartu su neįgaliu kolega. Tai reikalauja laiko bei finansinių investicijų, užtat įgytume kvalifikuotą, pasitikėjimą vertinantį lojalų darbuotoją. Ne mažiau svarbus ir kitas aspektas – pasitenkinimas, kurį suteikia žinojimas, kad esate socialiai atsakinga įmonė. Ne socialinė, o būtent – socialiai atsakinga, kuri visuomenės gerove rūpinasi ne tiesiog pirkdama savo darbuotojams abonementus į sporto klubus, o realiais darbais prisidedanti prie atskirties tarp sveikų ir negalios paliestų žmonių mažinimo.

Deja, mūsų visuomenėje dar labai trūksta empatijos ir supratimo, kad negalios paženklintas kūnas – tai tik išorinis indas. Galbūt jis įskilęs, tačiau dėl to viduje esantys turtai nė kiek ne mažiau vertingi. Yra ne vienas pavyzdys, kai suteikus galimybę neįgaliam žmogui, jis tampa vedliu, darbo vietų kūrėju ir net šviesuliu. Ko gero, niekam nereikia priminti Vokietijos finansų ministro, būsimojo parlamento pirmininko Wolfgango Schaeuble ar australų pamokslininko Nicko Vujiciciaus.

Tačiau toli pavyzdžių ieškoti net nereikia – turime jų ir Lietuvoje. Praėjusiais metais 830 (!) procentų pelno uždirbusiai medicininių kvėpavimo sistemas gaminančiai įmonei „Intersurgical“ vadovauja ratukuose įkalintas Sigitas Žvirblis. Kiek tokių talentingų žmonių dar laukia šanso? Tikiu, kad netrukus sužinosime.

Jau pradėjome diskusijas su verslo bendruomene, kaip geriau integruoti neįgaliuosius į darbo rinką – smagu, kad pažangūs verslininkai mąsto panašiai. Kviečiu visus darbdavius nesnausti ir pasinaudoti potencialu, kuris yra čia pat – po mūsų visų nosimis.

 

Justas Džiugelis, LR Seimo narys, Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų