2017-10-31 | V. Vingrienė. Artimųjų pagerbimas gamtos aplinkos kaina: ar Vėlinės galėtų būti mažiau taršios?

Virginija Vingrienė (K. Čachovskij nuotr.)

Visų Šventųjų ir Vėlinių dienų išvakarės yra tinkama proga kiekvienam iš mūsų stabtelėti ir susimąstyti apie tai, kad lietuviška mirusiųjų pagerbimo tradicija, nuo kurios įprastai yra neatskiriamas artimųjų kapų lankymas per Vėlines, galėtų būti mažiau tarši ir draugiškesnė aplinkai.

Pastaraisiais metais šią gražią ir prasmingą tradiciją lydi ir šiek tiek „malonesnė“ mūsų kultūros apraiška – tai neracionalus ir nežabotas vartojimas. Tuo nesunkiai galėsime įsitikinti ir šiemet, kai kapinėse, o vėliau ir sąvartynuose atsidurs bent 2 mln. stiklinių parafino žvakių indelių, jau neminint plastikinių žvakidžių, gėlių, vazonų, kurie galiausiai taip pat iškeliauja į sąvartynus. Įvairiuose šaltiniuose nurodoma, kad plastikas gamtoje suyra per maždaug 500 metų, o stiklas – per 900 metų.

Dėl tokos situacijos kaltas yra ne tik mūsų pačių trumparegiškumas: tokį besaikį Vėlinių vartojimą skatina bemaž visi pamatiniai mūsų visuomenės institutai – tiek prekybininkai, tiek žiniasklaidos atstovai.

Nevyriausybinė organizacija „Lapkričio 2-osios draugija“ jau treti metai siekia atkreipti visuomenės dėmesį į palyginti taršias ir aplinkai nedraugiškas mirusiųjų pagerbimo tradicijas. Šiais metais organizacija, kaip ir anksčiau, organizuoja akciją „Viena žvakė“, kurios metu socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidos priemonėmis Lietuvos žmonės yra skatinami saikingai pirkti kapų puošybos ir mirusiųjų pagerbimo atributus, nes beveik visa ši daiktų masė iškeliauja į šiukšlynus (daugiausia nerūšiuotų atliekų pavidalu).

Organizacijos „Lapkričio 2-osios draugija“ pirmininko Valdo Kaminsko teigimu, svarbi problema yra tai, kad valstybinės aplinkosaugos institucijos nedisponuoja informacija apie per šias kapinių lankymo dienas sugeneruojamų atliekų kiekius – ypač stiklo. Kaip man teigė V. Kaminskas, 2015 metais jis bandęs išsiaiškinti šią problemą su Aplinkos apsaugos agentūra, tačiau buvo atsakyta, kad paskutinįjį metų ketvirtį į sąvartynus patenka apie 150 tonų daugiau stiklo atliekų nei kitais metų ketvirčiais. Tuometis agentūros direktoriaus pavaduotojas Rimantas Šerkšnas tikino, kad greičiausiai tai yra kapinių žvakių (žvakidžių) stiklas. Pačios organizacijos skaičiavimais, kasmet Vėlinių dienomis į kapines yra nunešama bent 2 mln. stiklinių parafino žvakių indelių, nors realus skaičius galimai siekia net 3 mln.

Kita reikšminga problema yra tai, kad per Vėlines į kapines siūbteli milžiniškas srautas žmonių, vienu metu sugeneruojantis didelį kiekį atliekų. Deja, rūšiavimo konteinerių tokiomis sąlygomis įprastai būna per mažai ir galiausiai viskas suverčiama į bendras šiukšlių krūvas. Kapinių ir savivaldybių administracijoms paprastai trūksta ir žmogiškųjų, ir finansinių resursų užtikrinant reikiamą atliekų rūšiavimą, o tai atitinkamai mažina ir rūšiavimo mastą.

Kokie yra galimi šios problemos sprendimai? Jų yra keletas. Savivaldybės galėtų pritraukti šiukšlių rūšiavimui bedarbius, įpareigotus atlikti viešuosius darbus, taip pat ir savanorius. Aplinkos apsaugos agentūros regioniniai padaliniai galėtų kapinėse pastatyti daugiau rūšiavimo konteinerių ir suintensyvinti atliekų išvežimą prieš Vėlines ir Vėlinių dienomis. Aplinkos agentūros ekspertai galėtų išanalizuoti žvakių indelių perdirbimo Lietuvoje technines ir ekonomines galimybes, taip sudarydami galimybę mums daug tiksliau įvertinti problemos mastą ir palengvinti jos sprendimą. Galima net svarstyti apie galimybę apmokestinti žvakių indelius, tuo pačiu suteikiant galimybę žmonėms juos priduoti kaip perdirbamą depozitinę tarą. Galiausiai, manyčiau, yra verta apsvarstyti ekologinio mokesčio kapinėse įvedimą, galbūt išskiriant jį laidojimo išmokos struktūroje arba leidžiant jį susimokėti kitais būdais. Savarankiškai prisidėti prie problemos sprendimo galime ir patys mes – piliečiai. Pavyzdžiui, parduotuvėse užuot pirkę ne vienkartines žvakes, bet vieną didelę daugkartinio naudojimo kapų žvakidę, kurią būtų galima naudoti keletą metų iš eilės.

Artėjančios mirusiųjų pagerbimo dienos išvakarėse norėtųsi visus pakviesti pagerbti išėjusiuosius Anapilin aplinkai draugiškai. Juk pakanka ant kapo uždegti vieną žvakelę. Pagerbimui užtenka ir to, o ir išlaidų bus mažiau. Nepaisant to, kad didesnė liepsnelių gausa suteikia daugiau estetikos, būtina įvertinti viso to ekologiškumą.

 

Daugiau informacijos:
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė,
LVŽS frakcijos narė Virginija Vingrienė
Tel. (8 5) 239 6723,
El. p. virginija.vingrienė@lrs.lt

 
 
Šeimų šventė

article thumbnailRugsėjo 1 d. (šeštadienį) kviečiame į Šeimų šventę Telšių r.
Plačiau

„Gėlių fiesta“

article thumbnailLVŽS Skuodo skyrius kviečia visus norinčius dalyvauti rugpjūčio 15 d. Skuodo miesto parke vyksiančioje kasmetinėje „Gėlių fiestoje“.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2018

article thumbnailŠ. m. liepos 29 d. (sekmadienį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Plungės rajone (Plokštinėje).
Plačiau

LVŽS Kretingos r. skyriaus Vasaros šventė

article thumbnail2018 m. liepos 20 d. (penktadienį) vyks LVŽS Kretingos rajono skyriaus Vasaros šventė!
PlačiauKas jums yra gandras?
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų